24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Uwaga kierowcy! Przepisy będą znacznie ostrzejsze

Sejm uchwalił zmiany w prawie

To już nie bat, ale maczuga na pijanych za kółkiem i piratów drogowych. Sejm uchwalił zmiany przepisów. Kierowcy muszą przygotować się na sporo zmian.

Przykładowo, zaostrzy się kara za spowodowanie wypadku (pod wpływem alkoholu lub narkotyków) w którym ktoś zginął lub doznał ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Obecnie za ten czyn dona granica wyroku wynosi 9 miesięcy pozbawienia wolności. Po zmianach, będą to co najmniej dwa lata.

Co więcej – sprawca nie będzie mógł, jak dotychczas, liczyć na wyrok w zawieszeniu.

Ucieczka przed pościgiem będzie przestępstwem, a nie wykroczeniem. Obecnie grozi za to 5 tysięcy złotych kary albo 30 dni aresztu, Będzie znacznie surowiej. Kierowca, który dopuścił się ucieczki przed stróżami prawa musi liczyć się z wyrokiem od 3 miesięcy do nawet 5 lat pozbawienia wolności.

Czytaj także: Dlaczego kierowcy są aż tak nerwowi?

Obecne przepisy mówią także, że jeżeli ktoś prowadzi samochód bez prawa jazdy (które zostało odebrane) może iść do więzienia na 2 lata. W praktyce sądy karzą jednak grzywnami. Po zmianach, taki kierowca trafi do więzienia na co najmniej 3 miesiące, a maksymalnie nawet 5 lat. Dodatkowo sąd będzie musiał orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych od jednego roku do 15 lat

Wedle obecnie obowiązującego prawa, wykroczenia drogowe przedawniają się po dwóch latach. Po zmianie przepisów, wyrok będzie musiał zapaść w ciągu trzech lat od popełnienia czynu.

(„24 godziny”)

wyrok

przepisy

prawo

więzienie

kierowcy

Redakcja 24 godziny
date_range 5 kwietnia 2017 schedule 21:35