24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ustawa o SN w Senacie. Zażarta dyskusja, senator Rulewski w drelichu

Po nocnych protestach

Ustawa o Sadzie Najwyższym jest w piątek omawiana przez Senat. W nocy z czwartku na piątek senacka Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji zdecydowała, by nie wnosić poprawek do ustawy. Jednocześnie odrzucono wniosek senatorów PO o odrzucenie w całości tej ustawy. W czwartek po południu przyjął ją Sejm.

Posiedzenie Senatu rozpoczęło się ok. godz. 10. Na początku sprzeciw wobec uzupełnienia porządku senackich obrad o punkt dotyczący rozpatrzenia ustawy o SN wniósł wicemarszałek Bogdan Borusewicz. Za uzupełnieniem porządku obrad opowiedziało się 49 senatorów, przeciw było 23, nikt nie wstrzymał się od głosu.

Poparcia nie uzyskały też kolejne wnioski Platformy m.in.: o ogłoszenie godzinnej przerwy, o przełożenie debaty na 26 lipca, o skierowanie ustawy o SN do komisji ustawodawczej. Większośc zgodziła się jednak z senatorem PiS Markiem Martynowskim, który zawnioskował o przejście do porządku obrad.

Drelich czy biała róża?

W czasie debaty uwagę zwrócił senator PO Jan Rulewski, który wystąpił w stroju przypominającym więzienny drelich, a w dłoni trzymał białą różę. Polityk podkreślał z mównicy: to my, senatorowie będziemy odpowiedzialni za to, czy dla młodego pokolenia symbolem Polski będzie drelich, czy biała róża.

Ustawa o Sądzie Najwyższym

Zgodnie z ustawą, utworzone mają być m.in. trzy nowe Izby SN, w tym Izba Dyscyplinarna; zmienić ma się tryb powoływania sędziów Sądu Najwyższego. Wszyscy aktualni sędziowie SN mogą zostać przeniesieni w stan spoczynku. Uwagi do projektu przedstawiło Biuro Legislacyjne Senatu.  Ustawa została wcześniej ( w czwartek po godz. 15) przyjęta przez Sejm.

Reformie stanowczo sprzeciwia się opozycja. Według niej ustawa jest niekonstytucyjna. Od kilku dni w całym kraju organizowane są protesty, w których opozycja z demonstrantami apelują o weto prezydenta. W czwartek w kulminacyjnym momencie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim uczestniczyło – według policji – 14 tys. osób. Stołeczny ratusz oszacował liczbę protestujących na 50 tys. osób.

Czytaj także: Hymn i wyrywanie mikrofonu. Komisja odrzuciła poprawki opozycji

Andrzeja Dudę o spotkanie ws. sytuacji w Polsce poprosił szef Radu Europejskiej Donald Tusk, ale prezydent odrzucił prośbę byłego premiera.

(pap.pl, „24 godziny”)

SN

ustawa o SN

debata

senat

łańcuch świateł

Redakcja 24 godziny
date_range 21 lipca 2017 schedule 20:05