24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

USA zbombardowały syryjską bazę wojskową

Konsekwencje ataku na ludność cywilną

Władze Stanów Zjednoczonych dokonały w piątek nad ranem ataku na bazę syryjskiego lotnictwa. Użyto 59 pocisków samosterujących Tomahawk. To konsekwencje ataku bronią chemiczną na opanowane przez rebeliantów miasto Chan Szajchun, w którym zginęło ponad 80 osób. Waszyngton wskazuje winnego – prezydenta Syrii Baszara el-Asada.

„Dzisiejszej nocy rozkazałem przeprowadzenie precyzyjnego ataku na bazę lotniczą w Syrii skąd został dokonany atak z użyciem broni chemicznej. Powstrzymanie i przeciwdziałanie rozprzestrzenianiu śmiercionośnej broni chemicznej leży w żywotnych interesach bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych” – oznajmił prezydent Donald Trump we wcześniej przygotowanym oświadczeniu, które zostało nadane z jego rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie.

Czytaj także: Krwawe żniwo ataku w Syrii. USA zareagują?

„Nie ma żadnych wątpliwości, że Syria użyła śmiercionośnej broni chemicznej wobec swojej ludności” – powiedział Trump. Amerykański przywódca zaapelował też do „cywilizowanych państw” o przyłączenie się do Stanów Zjednoczonych. Ma to pomóc w położeniu kresu rozlewowi krwi w Syrii.

Atak został przeprowadzony o godz. 20.45 czasu waszyngtońskiego w czwartek (godz. 2.45 czasu polskiego w piątek). W Syrii był wtedy środek nocy – miało to na celu zminimalizowanie liczby ofiar. Pentagon poinformował o planowanym uderzeniu dowództwo rosyjskich wojsk, które stacjonują w Syrii.

Czytaj także: Rośnie liczba ofiar ataku chemicznego w Syrii

Z informacji amerykańskiego wywiadu wynika, że to właśnie z zaatakowanej bazy wystartował samolot syryjskiego lotnictwa wojskowego, który zrzucił we wtorek ładunek ze śmiercionośnym gazem sarinem na miejscowość Chan Szajchun.

Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że w ataku na Chan Szajchun (położonym w kontrolowanej przez rebeliantów prowincji Idlib na północnym zachodzie Syrii) zginęło 86 osób, w tym 30 dzieci.

(pap.pl)

syria

baszar el-asad

donald trump

usa

atak chemiczny

wojna

Redakcja 24 godziny
date_range 7 kwietnia 2017 schedule 21:07