24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

USA wydaliły 35 rosyjskich dyplomatów

Afera dyplomatyczna

Rosyjscy dyplomaci wraz z rodzinami opuścili Stany Zjednoczone na koszt Rosji. Barack Obama ostro wchodzi do gry w ostatnich tygodniach prezydentury.

Dyplomatyczna afera ma związek z atakami rosyjskich hakerów podczas wyborów prezydenckich w USA. Informacje, które wyciekły do z kont członków partii demokratycznej pomogły wygrać wybory Donaldowi Trumpowi.

- Jestem trochę zaskoczony tym, że późno Obama zareagował na to. Przecież włamanie do skrzynek partii demokratycznej było parę miesięcy temu. Amerykanie od dawna podejrzewali Rosjan o to, że to ich hakerzy włamali się i udostępnili wszystkie dane a zareagowali dopiero teraz – mówi Longin Pastusiak, amerykanista.

Stany opuszczają dyplomaci z ambasady w Waszyngtonu i i konsulatu w San Francisco. Początkowo Rosja w odwecie również chciała wydalić 35 amerykańskich dyplomatów. Jednak niedługo po ogłoszeniu tej decyzji, cofnął ją prezydent Władimir Putin.

- Kolejne nieprzyjazne kroki odchodzącej administracji USA oceniamy jako prowokacyjne, obliczone na dalsze pogorszenie rosyjsko-amerykańskich relacji. Dalsze kroki w sprawie odbudowy rosyjsko-amerykańskich stosunków będą podejmowane po wzięciu pod uwagę polityki, jaką będzie prowadzić administracja prezydenta Donalda Trumpa – można przeczytać w oświadczeniu prezydenta Rosji.

(24 godziny)

Rosja

Władimir Putin

ambasada

usa

afera dyplomatyczna

barack obama

dyplomaci

Redakcja 24 godziny
date_range 30 grudnia 2016 schedule 19:40