24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ukaranie oprawców czy łatanie budżetu?

Kontrowersje wokół ustawy dezubekizacyjnej

Ponad 32 tys. osób straci swoje uprawnienia emerytalne i rentowe w obecnym wymiarze. Wszystko w ramach ustawy dezubekizacyjnej. - Słusznie mówimy o oprawcach, tych, którzy budowali swoje kariery zawodowe, swoje życie na uczestnictwie w służbach PRL-owskich. Musimy równie mocno mówić o ofiarach - stwierdził w programie „Proste pytanie” Ryszard Czarnecki, PiS. - Jest to zrobione tylko po to, żeby odwrócić uwagę od ważnych problemów – ocenił Jakub Stefaniak z PSL.

- Trzeba myśleć o tych, którzy tracili życie, zdrowie, możliwości pracy zawodowej, studiów przez tych właśnie oprawców - mówił Ryszard Czarnecki, który gościł w programie Marka Czyża.

- Chcę przypomnieć, że w 2008 i 2009 roku była wprowadzona przez koalicję rządzącą ustawa, która zaczęła funkcjonować od 1 stycznia 2010 roku i która zrobiła z tymi emeryturami porządki. Polegała ona na zmienieniu przelicznika. Przede wszystkim oficerowie służb, którzy pobierali wysokie emerytury, te emerytury znacząco tracili - przypomniała posłanka PO Urszula Augustyn. Według parlamentarzystki, było to średnio ok. 1000 zł na emeryturze, ale zdarzały się przypadki wysokich rangą oficerów, którzy utracili znacznie więcej.

„Wiecie, że wam się budżet nie spina”

- To jest ta sprawiedliwość społeczna wg PiS? - pytała Joanna Augustynowska z Nowoczesnej. - To ja gratuluję naprawdę znajomości pojęć – dodała nie kryjąc ironii.

- W zeszłym tygodniu obniżyliście wiek emerytalny. Wiecie, że wam się budżet nie spina, w związku z powyższym nie macie wyjścia - musicie znaleźć pieniądze i to są fakty – mówiła polityk Nowoczesnej. - Ta ustawa jest tylko i wyłącznie próbą szukania pieniędzy do budżetu, których nie ma - oceniła.

„Ustawa pisana na kolanie”

- Jeśli chodzi o tę ustawę, powinien być opracowany mechanizm, który weryfikuje to dobrze. To jest ustawa - jak wiele ustaw PiS-u - która jest napisana na kolanie. Jest to zrobione tylko po to, żeby odwrócić uwagę od ważnych problemów – mówił Jakub Stefaniak z PSL.

(„Proste pytanie” Nowa TV)

proste pytanie

sejm

ustawa dezubekizacyjna

PRL

emerytura

rząd

marek czyż

Redakcja 24 godziny
date_range 27 listopada 2016 schedule 08:34