24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ubezpieczenia OC – dlaczego składki kierowców rosną?

Odpowiada wiceprezes PIU Andrzej Maciążek

Część kierowców narzeka, że składki na ubezpieczenie OC rosną. Warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje? O ubezpieczeniach OC i relacji pomiędzy składką, a odszkodowaniami opowiedział wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Andrzej Maciążek.

Dlaczego OC komunikacyjne możemy nazwać umową społeczną?

– Są określone zasady według których ubezpieczyciel wypłaca określone odszkodowania za szkody wynikłe z ruchu pojazdów, natomiast stroną, która wnosi składki, są kierowcy, posiadacze pojazdów. Jest to rodzaj umowy społecznej. Strony po prostu umawiają się na jakim poziomie i za co się płaci. Ta umowa jest kodyfikowana przez ustawodawcę, który określa formułę wypłat

Dlaczego rosną ceny OC?

Andrzej Maciążek przyznał, że rosną oczekiwania osób poszkodowanych w kwestii wysokości i zakresu odszkodowań. – Tutaj też znaczącą rolę mają po prostu sądy, które określają to orzecznictwo. Jeśli zdarza się tak, że rosną kwoty odszkodowań - których wcześniej ubezpieczyciel nie mógł przewidzieć - no to niestety, trzeba podwyższyć składkę, żeby dokonać zbilansowania tych kwot. Największy wpływ na wzrost odszkodowań miały tzw. szkody historyczne, które zgłaszane w stosunkowo krótkim czasie powodowały znaczne uszczuplenie środków finansowych, którymi dysponowały zakłady ubezpieczeń – tłumaczył wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

(Materiał informacyjny)

ubezpieczenie

Polska Izba Ubezpieczeń `

Andrzej Maciążek

OC

kierowcy

kierowca

Redakcja 24 godziny
date_range 6 kwietnia 2017 schedule 16:01