24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ubezpieczenia OC – dlaczego składki kierowców rosną?

Odpowiada wiceprezes PIU Andrzej Maciążek

Część kierowców narzeka, że składki na ubezpieczenie OC rosną. Warto zastanowić się, dlaczego tak się dzieje? O ubezpieczeniach OC i relacji pomiędzy składką, a odszkodowaniami opowiedział wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń Andrzej Maciążek.

Dlaczego OC komunikacyjne możemy nazwać umową społeczną?

– Są określone zasady według których ubezpieczyciel wypłaca określone odszkodowania za szkody wynikłe z ruchu pojazdów, natomiast stroną, która wnosi składki, są kierowcy, posiadacze pojazdów. Jest to rodzaj umowy społecznej. Strony po prostu umawiają się na jakim poziomie i za co się płaci. Ta umowa jest kodyfikowana przez ustawodawcę, który określa formułę wypłat

Dlaczego rosną ceny OC?

Andrzej Maciążek przyznał, że rosną oczekiwania osób poszkodowanych w kwestii wysokości i zakresu odszkodowań. – Tutaj też znaczącą rolę mają po prostu sądy, które określają to orzecznictwo. Jeśli zdarza się tak, że rosną kwoty odszkodowań - których wcześniej ubezpieczyciel nie mógł przewidzieć - no to niestety, trzeba podwyższyć składkę, żeby dokonać zbilansowania tych kwot. Największy wpływ na wzrost odszkodowań miały tzw. szkody historyczne, które zgłaszane w stosunkowo krótkim czasie powodowały znaczne uszczuplenie środków finansowych, którymi dysponowały zakłady ubezpieczeń – tłumaczył wiceprezes Polskiej Izby Ubezpieczeń.

(Materiał informacyjny)

ubezpieczenie

Polska Izba Ubezpieczeń `

Andrzej Maciążek

OC

kierowcy

kierowca

Redakcja 24 godziny
date_range 6 kwietnia 2017 schedule 16:01
Kierowcy szykujcie portfele, benzyna będzie droższa
PiS wykorzystał wizytę Trumpa?

To wyraz bezradności i brak dobrej woli – tak premier Beata Szydło mówiła, gdy ceny paliw zamierzał podwyższyć jej poprzednik. Teraz szefowa rządu już tak ostro nie krytykuje, być może dlatego, że projekt który może sprawić, że za litr benzyny zapłacimy 25 groszy więcej złożyli posłowie jej partii. Zrobili to chyba w nieprzypadkowym czasie – gdy oczy Polski i świata zwrócone były na coś zupełnie innego.

Redakcja 24 godziny
date_range 10 lipca 2017 schedule 16:33