24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Tusk stawi się na przesłuchaniu już w kwietniu

Pomimo posiadania immunitetu

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk miał się stawić 15 marca w stołecznej prokuraturze ws. przesłuchania dotyczącego zawarcia umowy przez Służbę Kontrwywiadu Wojskowego z Federalną Służbą Bezpieczeństwa po katastrofie smoleńskiej. Z uwagi na napięty kalendarz byłego premiera, termin ten został przesunięty. Nową datę wyznaczono na 19 kwietnia.

Termin przybycia Donalda Tuska na przesłuchanie potwierdziło w rozmowie z Radiem Zet Biuro Rzecznika szefa Rady Europejskiej.

„Możemy potwierdzić, że prezydent Tusk, pomimo jego immunitetu prawnego, weźmie udział w przesłuchaniu w dniu 19 kwietnia” – napisała Cécile Monin z biura prasowego rzecznika Donalda Tuska.

Przesłuchanie Tuska ma dotyczyć umowy, którą Służba Kontrwywiadu Wojskowego zawarła z Federalną Służbą bezpieczeństwa po katastrofie smoleńskiej. Fakt jej zawarcia był wielokrotnie krytykowany przez przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Czytaj także: Zdrada dyplomatyczna Tuska? Sprawa w prokuraturze

Szef MON Antonii Macierewicz wielokrotnie wyrażał opinię, że umowa została zawarta wbrew interesom naszego kraju. Według prokuratury, umowa została podpisana bezprawnie – nie było formalnej zgody Donalda Tuska, który pełnił wtedy funkcję premiera.

Śledztwo – w ramach którego będzie zeznawał szef RE – jest prowadzone przeciwko byłym szefom SKW, którzy są oskarżeni o „przekroczenie uprawnień funkcjonariusza publicznego wskutek podjęcia współpracy ze służbą obcego państwa bez zgody prezesa Rady Ministrów, wymaganej przez ustawę o SKW i SWW”.

(SE.pl)

rada europejska

smoleńsk

prokuratura

Donald Tusk

przesłuchanie

Redakcja 24 godziny
date_range 30 marca 2017 schedule 21:11
„Ziobro już kiedyś przyniósł PiS kłopoty”
Dr Zbigniew Girzyński o partii rządzącej

– PiS bardzo się zmienił, ale PO też się zmieniła – mówił na antenie Nowa TV dr Zbigniew Girzyński, były polityk PiS, historyk. – Między Jarosławem Kaczyńskim, a Donaldem Tuskiem zadziało się wiele złego – dodał historyk, który podkreślił, że w jego opinii polityczny spór na szczycie władzy może mieć charakter osobisty. – Pamiętajmy o jednym, Zbigniew Ziobro już kiedyś przyniósł PiS problemy – ocenił gość Marka Czyża, który przypomniał wybory w 2007 roku (przegrane dla partii Jarosława Kaczyńskiego).

Redakcja 24 godziny
date_range 9 sierpnia 2017 schedule 09:01