24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Trybunał orzekł ws. zgromadzeń publicznych

Ustawa jest zgodna z konstytucją

Trybunał Konstytucyjny nie podzielił wątpliwości prezydenta i uznał ustawę o zgromadzeniach za zgodną z konstytucją. Ustawa została uchwalona przez parlament w połowie grudnia. Prezydent zakwestionował jej konstytucyjność w punkcie o zgromadzeniach cyklicznych. Zdaniem Kancelarii Prezydenta nie ma podstaw, aby je faworyzować.

Nowelizacja ustawy zakłada między innymi, że odległość między zgromadzeniami nie może być mniejsza niż 100 metrów. Przewiduje też możliwość otrzymania trzyletniej zgody władz na cykliczne organizowanie zgromadzeń. W takiej sytuacji niemożliwe będzie zorganizowanie innego zgromadzenia w tym samym miejscu i czasie.

Te przepisy były krytykowane przez organizacje pozarządowe, opozycję i Rzecznika Praw Obywatelskich, jako naruszające konstytucyjne prawa.

Czytaj także: Prezes SN została wybrana nielegalnie?

Trybunał Konstytucyjny rozpatrywał dziś wniosek w pełnym składzie. Łącznie sędziów Trybunału jest 15, dziś orzekało 11. Sędzia Stanisław Biernat przebywa do 31 marca na przymusowym urlopie decyzją prezes TK Julii Przyłębskiej.

Wyłączeni są też trzej sędziowie wybrani w 2010 roku. Ich wybór zaskarżył minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Dzisiejsze orzeczenie zapadło większością głosów, czworo sędziów zgłosiło zdania odrębne. Rozprawie przewodniczyła prezes Julia Przyłębska, a sprawozdawcą był sędzia Mariusz Muszyński.

Na salę rozpraw nie wpuszczono kamer telewizyjnych.

(„24 godziny”)

Trybunał Konstytucyjny

konstytucja

Stanisław Biernat

Julia Przyłębska

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 16 marca 2017 schedule 21:24