24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Trwa wyścig z czasem o życie Julii

Serce i płuca powoli odmawiają posłuszeństwa

13-letnia Julia Szponar od lat cierpi na skomplikowaną wadę serca i płuc. Jej dotychczasowe życie to cud – mówili lekarze i nie dawali szans na dużo więcej. Julia nie dawała jednak za wygraną i za oceanem znalazła nadzieję na zdrowie. Po skomplikowanej operacji w Stanach Zjednoczonych zaczęła nadrabiać zaległości z dzieciństwa. Jednak po kilku latach serce i płuca znów dały o sobie znać i potrzebna jest kolejna operacja. Zaplanowano ją na 10 marca. Potrzebna jest jednak pomoc.

Minęło dokładnie 10 lat od pierwszej operacji Julii. W Kalifornii był jedyny specjalista, który podjął się tego zadania. Dziewczynka mogła normalnie żyć.

Julia powoli traci siły. Jeśli nie pojedzie na operację, jej serca już nikt nie uratuje.

Czytaj także: Potrzebne pieniądze na serce dla Julii. Ma czas do marca

Aby Julia ponownie mogła wyjechać do Stanów Zjednoczonych potrzeba trzech milionów złotych. Poprzednią operacje sfinansowało ministerstwo zdrowia, którego szefem był wtedy profesor Zbigniew Religa. Dziś resort odmawia pomocy. Rodzina, przyjaciele i ludzie dobrego serca wzięli sprawę w swoje ręce. Rozpoczęli akcję pod hasłem „Serce dla Julii”. Koledzy i koleżanki ze szkoły zbierają do puszek, organizują kiermasze. W pomoc włączyli się piłkarze i polskie gwiazdy.

W najbliższą niedzielę w Warszawie startuje też Bieg Tropem Wilczym. Ponad 600 biegaczy pobiegnie z kartką „Serce dla Julii”. Każdy może włączyć się w pomoc. Najlepiej przez stroną siepomaga.pl albo przez Fundację Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”.

(„24 godziny”)

choroba

serce

pomoc

wsparcie

zdrowie

Julia Szponar

płuca

Redakcja 24 godziny
date_range 25 lutego 2017 schedule 20:31