24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Trump kontra Kim. Okręt podwodny USA u wybrzeży Korei Płd.

Świat stoi w obliczu konfliktu

W kierunku Półwyspu Koreańskiego zmierza amerykański lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson. Do portu w Korei Południowej już dotarła amerykańska atomowa łódź podwodna USS Michigan. Wojskowy okręt, który może przewieźć na raz do 154 pocisków Tomahawk, dotarł do celu w 85. rocznicę powstania północnokoreańskich sił zbrojnych.

Korea Północna już kilka dni temu zadeklarowała gotowość ataku na lotniskowiec atomowy USS Carl Vinson.

– Zniszczymy lotniskowiec jednym uderzeniem. I całe Stany Zjednoczone – podała reżimowa telewizja. – Teraz, gdy Stany Zjednoczone podnoszą miecz, by nas zabić, my też podniesiemy swój wielki miecz sprawiedliwość i będziemy walczyć do końca. Zabijemy amerykańskich imperialistów naszą wielką rewolucyjną mocą – nasze nuklearne siły są w gotowości – oświadczono.

Korea Północna nie pierwszy raz demonstruje siłę. Do tej pory przeprowadziła pięć testów nuklearnych, w tym dwa w ubiegłym roku i pracuje nad pociskami balistycznymi zdolnymi dosięgnąć terytorium USA. Według rożnych źródeł dysponuje rakietami małego i średniego zasięgu, które mogą celować w azjatyckie bazy wojskowe USA. Ich zasięg to trzy tysiące kilometrów.

Czytaj także: USA powinny wzmocnić nuklearny arsenał?

Stany Zjednoczone od wielu lat odwlekają decyzję o uderzeniu w Pjongjang w obawie konfliktu globalnego. – Korea Północna stanowi poważny problem dla świata i musimy w końcu ten problem rozwiązać – mówi otwarcie prezydent USA Donald Trump. Korea Północna jest pod względem liczebności czwartą armią świata. Dlatego Trump próbuje innymi metodami, m.in. naciskając na Chiny, które stanowią 91 proc. obrotów handlowych Korei Północnej ze światem. – Stany Zjednoczone będą zawsze dążyły do pokoju, ale pod kierownictwem prezydenta Trumpa tarcza jest przygotowana do obrony, a miecz czeka w gotowości – przyznaje jednak wiceprezydent USA Mike Pence.

Czytaj także: Korea Północna wystrzeliła pocisk balistyczny

W Białym Domu w środę odbędzie się specjalna narada prezydenta ze wszystkimi senatorami, ministrem obrony, dowództwem wojskowym i przedstawicielami wywiadu.

(„24 godziny”)

korea południowa

lotniskowiec

wojsko

donald trump

okręt podwodny

usa

Kim Dzong Un

korea północna

armia

stany zjednoczone

Redakcja 24 godziny
date_range 25 kwietnia 2017 schedule 21:46