24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Tropem Wilczym. Bieg ku pamięci Żołnierzy Wyklętych

60 tys. biegaczy w 240 miejscowościach

W niedzielę odbywają się w całej Polsce Biegi Tropem Wilczym. Mają one upamiętnić ofiarę żołnierzy wyklętych. W Warszawie w piątej edycji biegu chętni mogli startować na trzech dystansach: 1963 m (rok, w którym zginął ostatni żołnierz wyklęty Józef Franczak „Lalek”) i 5 oraz 10 km.

Tegoroczny bieg upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego m.in. zmarłego w ub. r. kpt. Józefa Bandzo „Jastrzębia”.

Stołeczny Bieg Tropem Wilczym odbywa się w parku Skaryszewskim, gdzie na tę okoliczność powstało specjalne „miasteczko”. Oprócz biegu na miejscu odbywają się m.in. gra plenerowa czy pokazy grup rekonstrukcyjnych. Na miejscu pojawił się minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, a także kombatanci. W biegach (do wyboru 1963 m, 5 km i 10 km) mogą brać udział osoby od ośmiu lat wzwyż. Dostają one pamiątkowe medale, ale także materiały edukacyjne.

W Polsce i nie tylko

W wydarzeniu udział zadeklarowało ok. 60 tys. osób w 240 miejscowościach w Polsce. Poza granicami Tropem Wilczym pobiegną także ochotnicy w Australii, Niemczech, USA, Wielkiej Brytanii, na Litwie i Ukrainie. Do biegu włączyli się również żołnierze stacjonujący na misjach zagranicznych, a także stacjonujący w naszym kraju żołnierze amerykańscy.

Bieg Tropem Wilczym jest organizowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który przypada 1 marca i jest obchodzony od 2011 r. Głównym organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wolność i Demokracja, a współorganizatorem – IPN.

(pap.pl) 

żołnierze wyklęci

ipn

MON

Bieg Tropem Wilczym

antoni macierewicz

bieg

kombatanci

Warszawa

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lutego 2017 schedule 20:00