24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Tragedia w kopalni Rudna. Alkohol we krwi górników

Śmierć poniosło osiem osób

Prokuratura w Legnicy, która bada okoliczności ubiegłorocznej katastrofy górniczej w kopalni Rudna koło Polkowic (woj. dolnośląskie), ujawniła szokujące wyniki sekcji zwłok ofiar tragedii. We krwi trzech górników wykryto alkohol, a u czwartego śladowe ilości narkotyków.

Do tragedii w kopalni Rudna koło Polkowic doszło 29 listopada ubiegłego roku. Śmierć poniosło wtedy ośmiu górników.

Skąd alkohol?

Śledczy badający sprawę nie wykluczają, że śladowe stężenie alkoholu, które wykryto we krwi to tzw. alkohol endogenny, który wytworzył się na skutek rozkładu ciał. U czwartego górnika stwierdzono natomiast obecność ciężkich narkotyków – metamfetaminy.

W celu rzetelnego przebadania sprawy śledczy będą musieli powołać zespół naukowców, który przeanalizuję warunki panujące pod ziemią, np. wysoką temperaturę i wilgotność, a także czas, jaki upłynął od wydobycia ciał.

Czytaj także: Tragedia w kopalni Rudna - są ofiary

Prokuratura dodaje, że dotychczas przesłuchani świadkowie nie potwierdzili, aby górnicy pracowali pod wpływem środków odurzających.

Związkowcy apelują do górników o rozwagę jeżeli górnik zginie, będąc pod wpływem alkoholu czy narkotyków, jego rodzinie może zostać odebrane odszkodowanie.

(„24 godziny”)

prokuratura

narkotyki

alkohol

rudna

tragedia

górnicy

kopalnia

Redakcja 24 godziny
date_range 21 kwietnia 2017 schedule 21:27