24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

TK: zasady dotyczące wyboru sędziów do KRS są niekonstytucyjne

Wyrok jednogłośny

Przepisy o zasadach wyboru sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa są niezgodne z konstytucją – orzekł Trybunał Konstytucyjny. Według TK niekonstytucyjne są także indywidualne kadencje członków Rady wybranych spośród sędziów. Wyrok zapadł jednogłośnie.

Wniosek do TK o uznanie tych regulacji za niekonstytucyjne złożył w połowie kwietnia prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Według wniosku, obecna ustawa o KRS m.in. ogranicza prawa wyborcze sędziów przy wyłanianiu ich przedstawicieli do Rady, gdyż stawia w uprzywilejowanej pozycji sędziów sądów wyższych instancji.

„Wskutek takiego unormowania szczególnie faworyzowani są sędziowie sądów apelacyjnych” – wskazywał Ziobro. Oprócz tego prokurator generalny zaskarżył różnicowanie charakteru kadencji sędziów-członków KRS, których kadencje są indywidualne i parlamentarzystów-członków KRS, których kadencja jest powiązana z kadencją parlamentu. Ziobro uznał, że wszystkich członków Rady powinny dotyczyć te same reguły kadencji.

Konstytucja zasada równości

Trybunał Konstytucyjny ocenił, że ustawodawca powinien stworzyć jednolitą procedurę wyboru sędziów członków Krajowej Rady Sądownictwa. Według TK wszyscy sędziowie KRS mają jedną wspólną kadencję. Sędzia-sprawozdawca Mariusz Muszyński dodał, że kształt składu Rady wiąże się z konstytucją zasadą równości.

TK podkreślił, że każdy sędzia ma prawo ubiegać się o członkostwo w KRS, a dziś m.in. sędziowie sądów rejonowych są traktowani nierówno.

Czytaj także: Na reformę KRS trzeba będzie poczekać?

W skład KRS wchodzi 25 członków. Organ stoi na straży niezależności sądów i niezawisłości sędziów. Sędziów do Rady wybierają przedstawiciele zgromadzeń sędziowskich; z urzędu należą do niej I prezes SN, prezes NSA, minister sprawiedliwości, a także czterej posłowie i dwaj senatorowie oraz przedstawiciel prezydenta. Rada opiniuje kandydatów na sędziów (oraz do awansu do sądu wyższego szczebla) i przedstawia ich do powołania prezydentowi.

(pap.pl)

Trybunał Konstytucyjny

sędziowie

zbigniew ziobro

KRS

TK

Redakcja 24 godziny
date_range 20 czerwca 2017 schedule 21:15
„Ziobro już kiedyś przyniósł PiS kłopoty”
Dr Zbigniew Girzyński o partii rządzącej

– PiS bardzo się zmienił, ale PO też się zmieniła – mówił na antenie Nowa TV dr Zbigniew Girzyński, były polityk PiS, historyk. – Między Jarosławem Kaczyńskim, a Donaldem Tuskiem zadziało się wiele złego – dodał historyk, który podkreślił, że w jego opinii polityczny spór na szczycie władzy może mieć charakter osobisty. – Pamiętajmy o jednym, Zbigniew Ziobro już kiedyś przyniósł PiS problemy – ocenił gość Marka Czyża, który przypomniał wybory w 2007 roku (przegrane dla partii Jarosława Kaczyńskiego).

Redakcja 24 godziny
date_range 9 sierpnia 2017 schedule 09:01