24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Timmermans: KE daje Polsce miesiąc na rozwiązanie problemów

W przeciwnym razie mogą zostać nałożone sankcje

Ustawa ws. sądów powszechnych została podpisana przez prezydenta, co uzasadnia rozpoczęcie procedury o naruszenie praworządności w momencie jej publikacji – poinformował podczas środowej konferencji prasowej wiceszef KE Frans Timmermans. Polska dostała miesiąc czasu na uporanie się z problemami dotyczącymi zmian w sądownictwie.

Komisja Europejska wystosowała oświadczenie w którym możemy przeczytać m. in.: „kolegium komisarzy prześle wezwanie do usunięcia uchybienia natychmiast po tym, jak ustawa - Prawo o ustroju sądów powszechnych - zostanie opublikowana".

Timmermans oświadczył również, że ustawy dotyczące reformy polskiego sądownictwa będą miały negatywny wpływ na kwestie związane z niezawisłością. Wiceszef KE podkreślił, że jest zadowolony z zawetowania dwóch ustaw przez prezydenta.

Czytaj także: Nowelizacja ustawy o sądach powszechnych podpisana przez prezydenta

Komisja dała polskim władzom miesiąc na rozwiązanie wszystkich problemów dot. sądownictwa.

Timmermans zapowiedział, że jeśli sędziowie SN zostaną odwołani lub przeniesieni w stan spoczynku, KE może rozpocząć uruchamianie art. 7. traktatu unijnego, który dopuszcza wprowadzenie sankcji.

(pap.pl)

SN

reforma sądownictwa

komisja europejska

sąd najwyższy

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lipca 2017 schedule 20:48
Fronczewski walczy o #WolneSądy. Pawłowicz: „stanął tam, gdzie stało ZOMO”
Kuriozalna wypowiedź posłanki

Prawo jest dla słabszych i będzie ich broniło, gdy będą wolne sądy – mówią inicjatorzy akcji pod takim właśnie hasłem. Ze wsparciem spieszą im artyści. Znane twarze i głosy mobilizują do starań o prawo w rękach sądów a nie polityków. Nie wszystkim się akcja podoba. Posłanka Krystyna Pawłowicz właśnie uznała Piotra Fronczewskiego za poplecznika SB.

Redakcja 24 godziny
date_range 11 sierpnia 2017 schedule 17:29