24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Terlikowska: adopcja ma służyć przede wszystkim dziecku

Czy pary homoseksualne powinny mieć do niej prawo?

W Polsce adopcja dzieci przez pary homoseksualne jest nielegalna. Niektórzy decydują się więc na działanie na granicy prawa i próbują zaadoptować dziecko w pojedynkę. O tym, czy takie działanie przynosi więcej szkody czy pożytku rozmawiały w Nowa TV publicystka katolicka Małgorzata Terlikowska, psycholog dziecięcy Agnieszka Robak oraz Marta Konarzewska, feministka, publicystka. Małgorzata Terlikowska oceniła, że „kochająca rodzina, to matka i ojciec”, z kolei Agnieszka Robak nie dostrzegła różnic u dzieci, które są wychowywane przez jednopłciowe związki. Psycholog zastrzegła jednak, że poza kochającym domem istnieje jeszcze świat zewnętrzny.

– Myślę, że nie ma jakiejś takiej wielkiej różnicy pomiędzy parami homoseksualnymi, a heteroseksualnymi jeśli – stwierdziła na antenie telewizji Nowa TV Marta Konarzewska, feministka i publicystka, która od lat żyje w homoseksualnym związku.

– Znam wiele osób, które wychowują dzieci, które mają swoje dzieci z poprzednich związków heteroseksualnych, lub też bardzo chcą mieć dzieci i wiem, że tworzą w swoich domach takie warunki, które tym dzieciom dadzą - właśnie dobry, ciepły, wspaniały dom – przyznała Konarzewska.

Czytaj także: Dzień Sołtysa: Jedyny taki sołtys w Polsce. Ma męża i oddanych mieszkańców

– Adopcja ma służyć przede wszystkim dziecku, a nie zaspokajaniu egoistycznych potrzeb posiadania dziecka – stwierdziła Małgorzata Terlikowska. Jak dodała „kochająca rodzina, to jest matka i ojciec”.

– Znam rodziny homoseksualne, które wychowują dzieci. To nie wynika z adopcji, tylko z różnych układów losowych, życiowych wyborów tych osób. Spotykając dzieci kilkuletnie, nie zauważyłam jakichś szczególnych różnic w wychowaniu tych dzieci, w ich poczuciu szczęścia, w ich zdrowiu, rozwoju – oceniła psycholog dziecięcy Agnieszka Robak. Jak dodała, tematowi wychowywania dzieci przez pary homoseksualne towarzyszą spore kontrowersje i brak umiejętności wczucia się w sytuację dziecka. W ocenie Rybak, rodziny homoseksualne mają przed sobą ogromne wyzwanie.

– Myślę, że tych trudnych sytuacji może być wiele – komentowała psycholog.

(„Tu i teraz”)

małgorzata terlikowska

Agnieszka Robak

Marta Konarzewska

związki partnerskie

dzieci

dom dziecka

adopcja

homoseksualizm

joanna dunikowska

Redakcja 24 godziny
date_range 13 czerwca 2017 schedule 09:16