24h online
Tama na Tygrysie może się zawalić. Zagłada 1,5 mln osób źródło: Wikimedia Commons/United States Army Corps of Engineers

Tama na Tygrysie może się zawalić. Zagłada 1,5 mln osób

Czy jest szansa na modernizację?

Pogarsza się stan techniczny tamy na rzece Tygrys. Zdaniem inżynierów konstrukcja w każdej chwili może się zawalić, a to oznacza zagładę nawet półtora miliona ludzi. Dla kolejnych kilku milionów oznacza to brak jedzenia i wody.

Tama o długości 3,4 km wzniesiona w latach 80. ubiegłego wieku znajduje się 60 kilometrów od Deash Mosulu (obszar kontrolowany przez tzw. Państwo Islamskie). Tama blokuje 11 mld sześciennych wody.

Według ekspertów konstrukcja w każdej chwili może się zawalić. Potężna fala wody w ciągu dwóch godzin przedarłaby się do Mosulu, a w ciągu kilku dni do oddalonego o 400 km Bagdadu. Dla 1,5 mln ludzi oznacza to śmierć, a dla kolejnych kilu milionów brak jedzenia i wody.

Walki z dżihadystami praktycznie uniemożliwiają modernizację tamy. W 2014 roku tereny, na których znajduje się tama trafiły pod kontrolę tzw. Państwa Islamskiego. Wtedy też do ucieczki zmuszono półtora tysiąca robotników konserwujących konstrukcję. Dodatkowo dżihadyści zniszczyli sprzęt robotników.

(wprost.pl, Al Jazeera, The Independent)

katastrofa

irak

tama

rzeka

woda

hydrologia

zagranica

Redakcja 24 godziny
date_range 8 stycznia 2017 schedule 08:36
Nie traćmy zdrowego rozsądku nad wodą!
Od stycznia utonęło niemal 150 osób

Pogoda uparcie kaprysi , ale lato czasem uśmiecha się do wakacji, a wtedy tłumy przybywają nad wodę . Polacy kąpią się, gdzie tylko można, ale też tam... gdzie nie można. Od początku roku utonęło ponad 140 osób. Przyczyny raczej się nie zmieniają – i są do znudzenia powtarzane. Nad wodą odwaga często zmienia się w brawurę… nierzadko dochodzi do tego alkohol, który znacznie obniża szanse na szczęśliwy powrót z wody.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 lipca 2017 schedule 15:56