24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Szykują się rewolucje w systemie emerytalnym

Znamy szczegóły

Rząd przesłał do Sejmu obszerną analizę systemu emerytalnego wraz z propozycjami zmian. Szykuje się prawdziwa rewolucja.

Zmiany w systemie emerytalnym są nieuniknione ze względu na obniżenie wieku emerytalnego od 1 października. Już teraz na wypłatę emerytur brakuje 50 mld złotych rocznie, a po obniżeniu wieku – według ekspertów – deficyt wzrośnie o kolejne 10 mld złotych.

Jakie szykują się zmiany? Jedną z najważniejszych jest uprawnienie do emerytury jedynie dla osób, które składki emerytalne odprowadzały minimum przez 15 lat. Pojawią się również w ograniczeniach dorabiania do emerytury. Po zmianach wszyscy emeryci będą mogli dorobić maksymalnie do 70 procent średniej krajowej.

Ekspertów i pracodawców martwi zwłaszcza ograniczenie możliwości dorabiania. - To tak naprawdę może przyczynić się do rozwoju szarej strefy, bo te osoby będą chciały zarobkować i będą to robiły na czarno – ocenia Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspertka Pracodawców RP.

Kolejną zmianą będzie oskładkowanie wszystkich umów o dzieło. Dodatkowo osoby, które prowadzą więcej niż jeden rodzaj działalności pozarolniczej miałby płacić składki od każdej działalności.

(24 godziny)

emerytura

umowa

dorabianie

ZUS

Redakcja 24 godziny
date_range 3 stycznia 2017 schedule 18:16