24h online
Tarnowskie Góry na liście UNESCO. Sprawdź, co jeszcze wpisano źródło: Wikimedia Commons/Afhbf

Tarnowskie Góry na liście UNESCO. Sprawdź, co jeszcze wpisano

To 15. polski obiekt!

Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku, zostały wpisane w niedzielę na Listę UNESCO – zdecydowała komisja obradująca w Krakowie. Światowa Lista Dziedzictwa Narodowego wydłużyła się o kilka nowych pozycji. Oprócz pomników przyrody, formacji geologicznych oraz ekosystemów, w zestawieniu znalazły się także zabytki architektury i urbanistyki.

Kopalnie ołowiu, srebra i cynku wraz z systemem gospodarowania wodami podziemnymi w Tarnowskich Górach to 15. polski obiekt na liście UNESCO. Był to jedyny obiekt przemysłowy wśród 33 wniosków o wpis na Listę. Przez kilkaset lat na terenie Tarnowskich Gór i okolic funkcjonowało kilka tysięcy kopalń. Częścią tego kompleksu są dwa najbardziej znane obiekty: Zabytkowa Kopalnia Srebra oraz Sztolnia Czarnego Pstrąga.

W sobotę sześć wpisów

Do nowych zabytkowych miejsc w sobotę zostało zaliczone angolskie miasto M’banza-Kongo oraz stolica Erytrei – Asmara. To pierwsze takie wyróżnienie dla tych dwóch państw. Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO wpisał także na listę świątynię Sambor Prei Kuk, która znajduje się w Kambodży oraz Stare Miasto Ahmedabad w Indiach. Wyróżniona została także część ziem Buszmenów oraz chińska wyspa Kulangsu.

Czytaj także: Etna znów pluje lawą

Podczas obrad Komitet podjął również decyzję o wpisie zabytkowego centrum Wiednia na Listę Światowego Dziedzictwa w zagrożeniu. Taka sama decyzja zapadła w sprawie Starego Miasta w palestyńskim Hebronie. Jej powodem miała być niepewna sytuacja militarna zagrażająca głównie najważniejszemu zabytkowi, czyli Grobowcowi Patriarchów.

(„24 godziny”, pap.pl)

Światowa Lista Dziedzictwa Narodowego UNESCO

świat

kultura

turystyka

UNESCO

kraków

Zabytkowa Kopalnia Srebra

Sztolnia Czarnego Pstrąga

Tarnowskie Góry

Redakcja 24 godziny
date_range 9 lipca 2017 schedule 15:13