24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Świat jednoczy się z Wlk. Brytanią po zamachu w Londynie

Kolejne zatrzymania w związku z zamachem

Do stolicy Anglii płyną kondolencje z wielu krajów. Nocą w centrum miasta trwało czuwanie w hołdzie ofiarom zamachu. W tym samym czasie brytyjska policja zatrzymała w środkowej i północnej Anglii kolejne dwie osoby, które mogły mieć związek z atakiem. Funkcjonariusze podali też nowe informacje dotyczące zamachowca.

Napastnik urodził się w 1964 r. jako Adrian Russell Ajao. Pochodził z Dartford pod Londynem. Był wielokrotnie karany i obserwowany przez służby. Gdy przeszedł na Islam zmienił imię i nazwisko na Khalid Masood i przeprowadził się na kilka lat do Arabii Saudyjskiej. Później mieszkał w Birmingham z żoną i dziećmi.

Minionej nocy policja zatrzymała w środkowej i północnej Anglii dwie osoby. Oznacza to, że obecnie w areszcie przebywa dziewięć osób zatrzymanych w związku z atakiem. W centrum Londynu na Trafalgar Square kilkaset osób zebrało się na nocnym czuwaniu.

Czytaj także: Brytyjska policja: w ataku pod parlamentem zginęły cztery osoby

W ten sposób złożyli hołd ofiarom zamachu w pobliżu brytyjskiego parlamentu. Wziął w nim udział burmistrz brytyjskiej stolicy Sadiq Khan. Powiedział zebranym, że „londyńczycy nie pozwolą się zastraszyć terroryzmowi”.

W środowym ataku w Londynie zginęło 5 osób. Wśród zabitych jest zamachowiec, 48-letni policjant oraz trzy osoby postronne. Co najmniej 40 osób zostało rannych. Wśród nich był też Polak. Odniósł on lekkie obrażenia i wyszedł już ze szpitala.

(„24 godziny”)

parlament

most westminsterski

wielka brytania

policja

atak

londyn

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 24 marca 2017 schedule 20:44
Zatrzymania po zamachu w Manchesterze
Wprowadzono najwyższy poziom zagrożenia

W Manchesterze uczczono minutą cieszy ofiary poniedziałkowego zamachu. Rannych w szpitalu odwiedziła królowa Elżbieta II. W zamachu zginęły 22 osoby – w tym dwoje Polaków, a ponad 100 osób zostało rannych. Policja dokonuje kolejnych zatrzymań, na jaw wychodzą też nowe fakty. W całym kraju wprowadzono najwyższy, tak zwany krytyczny poziom zagrożenia. Oznacza on, że kolejny atak może nastąpić w każdej chwili.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 maja 2017 schedule 14:51