24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Świadek identyfikacji ofiar smoleńskich: To mną wstrząsnęło

Dymitr Książek w programie „Teraz ja!”

– Wygląd ciał po katastrofie, te obrazy cały czas się przewijają i siedzą w głowie – mówił w programie „Teraz ja!” w Nowa TV Dymitr Książek, lekarz który pracował przy identyfikacji zwłok katastrofy smoleńskiej. Gość Tomasza Sekielskiego był obecny także podczas identyfikacji prezydentowej Marii Kaczyńskiej. Jak dodał, na sali panowało skupienie, ale były także momenty wstrząsające, w tym brutalne zachowanie jednego z Rosjan. Według niego „Rosjanie chcieli się chyba jak najszybciej pozbyć problemu”.

– Taki najbardziej traumatyczny dla mnie wygląd, to było rozłożonych pięć ciał na stołach sekcyjnych. Były w koszmarnym stanie. Obok, na takim dużym metalowym stole, leżały te szczątki, kawałki ciał, które były odkładane. To było piorunujące wrażenie – przyznał na antenie Nowa TV Dymitr Książek.

Dymitr Książek był obecny przy identyfikacji Marii Kaczyńskiej. – Ciało prezydentowej leżało odkryte na blacie. Obok ciała stał Rosjanin, nie był to lekarz, pewnie jakiś technik z Zakładu Medycyny Sądowej w Moskwie. Zaczął nam prezentować, pokazywać, zapytał czy to jest pani prezydentowa. Byłem tam szeregowym członkiem. Obecna była pani minister Kopacz, dyplomaci i konsulowie – mówił gość Tomasza Sekielskiego.

Czytaj także: W prezydenckiej trumnie natrafiono na fragmenty innych ciał

Jak dodał, identyfikacji towarzyszyły cisza, spokój, skupienie oraz przejęcie. – Rzuciło się w oczy, jak rosyjski technik złapał za nos panią prezydentową i wyciągnął twarz do góry, żeby nadać jej jakiś kształt. Wiadomo, że po śmierci ta twarz się zapada – mówił doktor Książek.

– To mną wstrząsnęło, bo zderzyłem się z taką nagłą brutalizacją i nie za bardzo mi się to podobało. Trzeba było podejmować już inne czynności, więc nie było tego czasu, żeby się zastanowić i zaprotestować – dodał gość programu „Teraz ja!”.

(„Teraz ja!”)

katastrofa smoleńska

teraz ja!

smoleńsk

zwłoki

Dymitr Książek

tomasz sekielski

Redakcja 24 godziny
date_range 5 czerwca 2017 schedule 09:25
Referendum szkolne. „Dopóki będzie rządziło PiS, nic z tym nie zrobimy”
Dorota Łoboda w programie „Teraz ja!”

– Chodzi o to, żeby wyrzucić nasze podpisy do kosza, wyrzucić 910 tys. podpisów obywatelek i obywateli pod wnioskiem o referendum szkolne – mówiła w Nowa TV Dorota Łoboda z ruchu „Rodzice Przeciwko Reformie Edukacji”, komentując skierowanie wniosku obywatelskiego do komisji sejmowej. Jak dodała, rząd chce to zrobić „pod osłoną nocy, żeby nikt tego nie widział”.

Redakcja 24 godziny
date_range 26 czerwca 2017 schedule 09:58