24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Surowa krytyka Polski na forum ONZ

Głos zabrał nawet Watykan

Polska spotkała się z krytyką na forum Rady Praw Człowieka ONZ. Negatywne oceny dotyczyły m. in. reformy sądownictwa. Przedstawicieli państw z całego świata wyrazili też zaniepokojenie kwestiami związanymi z Trybunałem Konstytucyjnym oraz zarządzaniem mediami publicznymi. Nasz kraj został jednak także pochwalony – za politykę socjalną.

Sesja Rady Praw Człowieka Organizacji Narodów Zjednoczonych (w jej skład wchodzą przedstawiciele rządów państw członkowskich ONZ) odbyła się w miniony wtorek. Podczas jej trwania, kilka zachodnich państw (w tym Stany Zjednoczone) wyraziło krytykę wobec Polski za część wprowadzonych zmian – m. in. w prawodawstwie.

Wskazano na konieczność ochrony niezależności sądownictwa w naszym kraju oraz zagwarantowania „rządów prawa”.

Rada skupiła także swoją uwagę na funkcjonowaniu Trybunału Konstytucyjnego. Wyrażono nadzieję, że jego efektywne działanie zostanie przywrócone.

Czytaj także: Czy Polacy są zadowoleni z rządów PiS? [SONDAŻ]

Polska została też skrytykowana przez część krajów za surowe prawo aborcyjne. Zaapelowano o wprowadzenie możliwości legalnego przeprowadzenia aborcji. Podkreślona została ksenofobiczna atmosfera, która mogła wpłynąć na wzrost liczby przestępstw dokonywanych na cudzoziemcach.

Swoje uwagi odnośnie Polski przedstawił nawet Watykan, który zalecił, aby nasz kraj zaangażował się w pomoc uchodźcom i azylantom.

Ale były też pochwały dla rządu – za politykę socjalną oraz zmiany w prawie, które prowadzą do zwiększenia ochrony dzieci.

(wprost.pl)


 

pis

500 plus

onz

sądy

rząd

reforma sądownistwa

prawo i sprawiedliwość

beata szydło

Redakcja 24 godziny
date_range 10 maja 2017 schedule 21:23
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06