24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Super Temat”: Byliśmy w prawdziwym piekle

Wstrząsająca historia żołnierzy z Afganistanu

Większość polskich żołnierzy, którzy zdecydowali się na wyjazd do Afganistanu nie zdawała sobie sprawy, na co się decyduje. Strach, śmierć, całkowity brak zasad po stronie wroga. Podczas tej wojny życie straciło 44 polskich żołnierzy, a ponad 860 odniosło obrażenia. W programie „Super Temat” Jarosław Kulczycki rozmawiał z jednym z poszkodowanych żołnierzy, który dosłownie wyrwał się śmierci.

Pocisk wystrzelony przez taliba trafił kaprala Jakuba Tynkę w szyję, zmasakrował jego ciało i wyleciał przez plecy. W szpitalu polowym w Afganistanie doktor Robert Brzozowski przez kilka godzin niezłomnie walczył o jego życie.

- Po postrzale nie czułem bólu. To tak jakby ktoś odłączył wtyczkę. Świadomość odzyskałem na kilka sekund, słyszałem odgłosy walki. Koledzy wołali do dowódcy plutony, że ja dostałem – mówi kapral Jakub Tynka.

Jest on jednym z bohaterów najnowszego serialu „Weterani. Wyrwani śmierci” telewizji Fokus TV. Premierowa emisja 25 maja o 22:00. Kolejne odcinki w każdy czwartek o godzinie 22:00. Dokument powstał przy współpracy z Wojskowym Instytutem Medycznym w Warszawie, w którym leczeni byli wszyscy bohaterowie, a także większość rannych żołnierzy podczas wojny w Afganistanie. WIM opiekuje się nimi do dzisiaj, prowadząc program „Afgan”.

medycyna

super temat

afganistan

program publicystyczny

wojna

Redakcja 24 godziny
date_range 25 maja 2017 schedule 10:05