24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Studenci z Sopotu trafili na bruk

Dramat żaków

Na spakowanie swojego dobytku mieli pół godziny. W poniedziałek nad ranem studenci Europejskiej Szkoły Wyższej w Sopocie zostali eksmitowani z akademika. W dodatku ich uczelnię zamknięto. Około 40 osób zostało bez dachu nad głową, bez możliwości kontynuowania nauki i nawet bez słowa wyjaśnienia.

Powodem ich natychmiastowej eksmisji okazał się spór pomiędzy dzierżawcą budynku, a obecnym dyrektorem uczelni. Dopóki strony nie rozstrzygną konfliktu, studenci nie mają co liczyć na powrót do szkoły.

Jeszcze tydzień temu żaden z mieszkańców akademika przy ul. Zamkowa Góra nie spodziewał się nadchodzącej katastrofy. W poniedziałek ochroniarze weszli do wynajmowanych przez studentów pokoi, kazali im spakować rzeczy i jak najszybciej opuścić budynek. Teraz pustego budynku uczelni pilnują ochroniarze, którzy zabraniają wstępu do środka.

Studenci zostali jedynie poinformowani, że mogą przenieść się do sąsiadującego z uczelnią hotelu i pozostać tam do końca marca. Dowiedzieli się także, że w ich szkole odwołano zajęcia i sesję egzaminacyjną.

CZYTAJ TAKŻE: Studenci skonstruowali wózek inwalidzki dla psa.

Kłótnia o dług

Jak się okazuje, powodem wysiedlenia studentów jest ciągnący się od 2013 roku spór między dzierżawcą terenu, a władzami uczelni. Obecny właściciel szkoły miał od 4 lat nie płacić za wynajem budynku, przez co Europejska Szkoła Wyższa straciła prawo do zajmowania lokalu.

Stanowisko dyrektora uczelni jest zgoła inne. Według niego, dzierżawca budynku Henryk Piękoś, dokonał eksmisji bezprawnie, a wszystko po to, by pozbyć się własnych długów.

Spór między dzierżawcą budynku, a właścicielem uczelni ma zostać rozstrzygnięty w sądzie. Póki co pewne jest jedno - dopóki sprawa nie będzie wyjaśniona, studenci nie mają co liczyć ani na mieszkanie w akademiku, ani na kontynuowanie nauki.

CZYTAJ TAKŻE: Masowe protesty studentów w całym kraju.

(„24 godziny”)

sopot

edukacja

studenci

nauka

Redakcja 24 godziny
date_range 24 lutego 2017 schedule 20:49
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53