24h online
Strzeżcie się kleszczy. Borelioza nie wybiera źródło: Wikimedia Commons/Bartłomiej Bulicz

Strzeżcie się kleszczy. Borelioza nie wybiera

Barbara Kurdej-Szatan o walce z chorobą

Długi weekend w pełni. Czas grillowania i spacerów. Ale uważajmy, by przebywanie na świeżym powietrzu nie skończyło się wizytą u lekarza! Chodzi o kleszcze. Jedną z groźniejszych chorób, jakie powodują, jest borelioza. Cierpi na nią aktorka Barbara Kurdej-Szatan. Opowiedziała nam o nietypowych objawach choroby.

– Ja się dowiedziałam o tej chorobie z prasy i z internetu. Gdyby nie to, że sama do tego doszłam, wyczytałam, skojarzyłam te objawy i zrobiłam badania, to bym nadal nie wiedziała, że mam boreliozę – powiedziała „24 godzinom” aktorka Barbara Kurdej-Szatan. Jak podkreśliła, borelioza nie wychodzi w podstawowych badaniach krwi. Aktorka została zdiagnozowana dopiero po ponadpółrocznym okresie od zauważenia pierwszych objawów.

Jak się okazało, Barbarę Kurdej-Szatan ugryzł kleszcz. Te maleńkie pajęczaki to prawdziwa zmora. Mogą przenosić groźne dla zdrowia patogeny. Jedną z groźniejszych chorób, jakie powodują jest borelioza.

Objawy boreliozy są trudne do rozpoznania, bo początkowo mogą do złudzenia przypominać grypę czy przemęczenie. Jednak bóle głowy, stawów i przeciągające się uczucie zmęczenia mogą świadczyć o tym, że jesteśmy zakażeni. W skrajnych wypadkach chorzy mogą zapaść na zapalenie opon mózgowych czy zapalenie serca. Lekarze przestrzegają zwłaszcza przed kleszczowym zapaleniem mózgu.

Czytaj także: Uwaga! Wysyp kleszczy w parkach i lasach

Kleszcze gnieżdżą się w niskiej roślinności, więc powinniśmy zadbać głównie o nasze nogi – pajęczaki wspinają się na wysokość do 120 cm.

Gdy znajdziemy na sobie kleszcza, musimy go jak najszybciej usunąć. Specjaliści radzą, by chwycić kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnąć płynnym, zdecydowanym ruchem. Nie wykręcać! Po pozbyciu się intruza należy zdezynfekować skórę. Jeśli pojawi się rumień, należy udać się do lekarza.

(„24 godziny”)

choroba

borelioza

kleszcze

park

zdrowie

pajęczak

las

Redakcja 24 godziny
date_range 30 kwietnia 2017 schedule 13:48