24h online
Kilkaset interwencji straży pożarnej w związku z opadami deszczu źródło: PAP - Kucharczyk Jędrzej

Kilkaset interwencji straży pożarnej w związku z opadami deszczu

Najwięcej na Śląsku

W ciągu ostatniej doby strażacy 764 razy interweniowali w całej Polsce w związku z opadami deszczu. Najwięcej takich przypadków było w województwie śląskim. – Sytuacja się stabilizuje – powiedział w sobotę rano rzecznik Państwowej Straży Pożarnej, st. bryg. Paweł Frątczak.

Do godziny 6.00 rano strażacy interweniowali 764 razy w związku z intensywnymi opadami deszczu. 519 przypadków miało miejsce w województwie śląskim, 63 w łódzkim, a 52 w opolskim. Najwięcej interwencji związanych było ze wzrostem poziomu wody w rzekach (344, w tym 300 na Śląsku). – W takich sytuacjach patrolujemy wały przeciwpowodziowe, umacniamy je, jeśli jest taka potrzeba lub podwyższamy – mówił Paweł Frątczak.

Strażacy usuwali także skutki opadów śniegu. Były to głównie drzewa lub konary drzew, które pod jego ciężarem zwaliły się, tarasując drogi lub chodniki. Naliczono 90 takich interwencji (po 45 w województwach dolnośląskim i opolskim).

Czytaj także: Kilkanaście zalanych domów i droga krajowa

Rzecznik PSP poinformował również, że w 29 przypadkach przekroczone zostały stany alarmowe na rzekach, natomiast 71 razy stany ostrzegawcze. – Sprawdzają się prognozy pogody i na południu kraju przestał padać deszcz. Sytuacja się stabilizuje. Nie występuje zagrożenie powodzią, choć niewątpliwie lokalne podtopienia mogą się zdarzyć. Wynikają one jednak z ukształtowania terenu. Wszędzie tam są strażacy. Dysponujemy odpowiednią wiedzą i sprzętem, aby poradzić sobie z takimi sytuacjami – dodał Paweł Frątczak.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej prognozuje na sobotę oraz niedzielę zachmurzenie umiarkowane, miejscami duże. Na północy lokalnie mogą wystąpić przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, natomiast we wschodniej części kraju okresami słaby deszcz. Piątkowe ostrzeżenia hydrologiczne, wydane przez IMGW, obowiązują do godziny 9.00 w sobotę. Przypomnijmy, że są to cztery ostrzeżenia 3 stopnia (dla województwa śląskiego i opolskiego) oraz trzy ostrzeżenia 2 stopnia (dla województwa dolnośląskiego, małopolskiego i świętokrzyskiego).

(PAP)

Paweł Frątczak

państwowa straż pożarna

stan alarmowy

psp

Śląsk

dolny śląsk

podtopienia

Redakcja 24 godziny
date_range 29 kwietnia 2017 schedule 17:03