24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Stracili dziecko, bo lekarz odmówił cesarskiego cięcia?

Poród trwał kilkanaście godzin...

W szpitalu w Świebodzinie 14-godzinny poród zakończył się tragedią – mały Miłosz nie przeżył porodu siłami natury. Jego matka musiała wydać go na świat w ten sposób, bo lekarz odmówił jej przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Żona pana Jarosława trafiła do świebodzińskiego szpitala w środę o 6 rano. Akcja porodowa trwała ponad 14 godzin. Wycieńczona kobieta płakała i błagała o cesarskie cięcie. Czuła, że coś jest nie tak, że nie da już rady. Lekarz upierał się jednak przy tym, że poród musi odbyć się siłami natury. Dziecko przyszło na świat wieczorem, było jednak sine i nie oddychało. reanimacja nie przyniosła skutku, chłopiec nie żył.

Czytaj także: 24-latka zmarła tuż po porodzie. Pomylono leki?

Wcześniej nic nie wskazywało na tragedię. Przez dziewięć miesięcy dziecko rozwijało się prawidłowo, dlatego rodzina o błąd w sztuce oskarża lekarza, który przyjmował poród. Sprawę bada prokuratura. Śledczy zabezpieczyli już dokumentację medyczną. Położnik pełniący tamtego dnia dyżur został zawieszony w obowiązkach.

4 lata temu podobna tragedia spotkała polskiego sztangistę - Bartłomieja Bonka. Jedna z jego córek bliźniaczek żyła zaledwie 4 miesiące. Dziecko urodziło się z ostrym niedotlenieniem mózgu, bo ginekolog na czas nie podjął decyzji o cesarskim cięciu.

Czytaj także: Koniec z tzw. rodzeniem po ludzku?

Takie sytuacje będą się powtarzać, bo polskim porodówkom daleko do tych z Niemiec Czy Francji. Najpoważniejszy zarzut jest taki, że personelowi brakuje empatii.

Kiedy po tragedii w Świebodzinie, toczy się dyskusja o standardach porodowych w Polsce, minister zdrowia zapowiada: „Nie ma mowy o tym, aby realizować program, do którego się niestety skłaniamy, program cięć cesarskich na życzenie”.

Jednak w wielu przypadkach tzw. cesarki są wskazane. To zabiegi nierzadko ratujące życie kobiet i ich przychodzących na świat dzieci.

(„24 godziny”)

szpital

lekarze

służba zdrowia

świebodzin

cesarskie cięcie

poród

Redakcja 24 godziny
date_range 3 kwietnia 2017 schedule 21:18