24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Stała cena książki na wszystkich półkach?

Propozycja zakłada rok od premiery bez obniżek

Jednolita cena książki przez rok od premiery – to propozycja Polskiej Izby Książki. Projekt ustawy w tej sprawie zakłada zmiany, które (zdaniem pomysłodawców) mają pomóc w ratowaniu małych księgarni. Część ekspertów twierdzi jednak, że czytelnik będzie musiał przez to płacić za książki więcej, a czytelnictwo z roku na rok i tak podupada.

Książki przez rok od premiery miałyby taką samą cenę w małych księgarniach, sieciach handlowych, a także w internecie. Nie będą ona także obejmowane promocjami. Autorzy projektu twierdzą, że ustawa urealni ceny książek.

Czytaj także: „Mein Kampf” nadal bestsellerem w Niemczech

Zdaniem ekspertów, nie znaczy to, że je obniży, a czytelnictwo z roku na rok spada. Już ponad 60 proc. Polaków w ogóle nie czyta. Nie jest tajemnicą, że duże sieci będą też próbowały obchodzić przepisy. Wykorzystując swoją pozycję, będą mogły dogadywać się z wydawcami na wyłączną dystrybucję po okazyjnej cenie.

Minister kultury Piotr Gliński zapewnił, że jeszcze nie podjął decyzji w sprawie stałej ceny książki. W sprawie projektu ustawy trwają konsultacje.

(„24 godziny”)

czytelnictwo

książka

piotr gliński

ceny

minister kultury

Redakcja 24 godziny
date_range 15 marca 2017 schedule 21:40
Bonda: Ci, którzy czytają, są fajni. Należy stworzyć taką modę
Autorka bestsellerów w Nowa TV

– Mówimy o tym, że ludzie nie czytają, tak, jakbyśmy chcieli usprawiedliwiali te osoby, które nie biorą książki do ręki. Należy mówić, że ci, którzy czytają, są fajni. Należy stworzyć taką modę – mówiła na antenie Nowa TV Katarzyna Bonda. Pisarka dodała, że według niej z czytelnictwem w Polsce nie jest wcale tak źle, co widać po targach książki.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 maja 2017 schedule 09:52