24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Sprawdź, jak wygląda zadłużenie Polski

Nieprzekraczalny próg to 60 proc. PKB

Na razie Polska ma dobry rating i możemy pożyczać dalej – spłacą to nasze dzieci i wnuki. A jak rosło i spadało zadłużenie Skarbu Państwa w ostatnich latach? Sprawdźcie nasze podsumowanie.

W roku 2014 rząd PO-PSL odnotował spadek zadłużenia dzięki przejęciu aktywów z OFE. Niestety, szybko te pieniądze przejedliśmy – wystarczył rok. W 2015 r. zadłużenie wzrosło o ponad 54,5 mld zł złotych.

Już za rządów PiS w 2016 r. wzrost zadłużenia wyniósł prawie 95 mld zł i jest to rekord. Na koniec ubiegłego roku zadłużenie Skarbu Państwa wyniosło prawie 930 mld zł (928,7 mld zł). To ponad 51 proc. PKB.

Obecnie zbliżamy się do progu ostrożnościowego zapisanego w ustawie. Jeżeli zadłużenie przekroczy 55 proc., rząd będzie musiał przestać pożyczać. Nieprzekraczalny próg to 60 proc. Istnieje też możliwość, że Sejm zmieni ustawę – większość PO-PSL tak zrobiła.

(„24 godziny”)

pis

skarb państwa

pkb

zadłużenie

po-psl

rząd

Redakcja 24 godziny
date_range 1 marca 2017 schedule 21:41
„Nikt nie narzuci nam osób, które mamy przyjąć”
Borys Budka o sporze wokół przyjmowania uchodźców

– Jeżeli mielibyśmy przyjmować w sposób niekontrolowany imigrantów czy imigrantów zarobkowych, to oczywiście obawy są słuszne. Jeśli natomiast mówimy o uchodźcach przed wojną, którzy są zweryfikowani przez nasze służby, to w tym momencie takich obaw nie będzie – powiedział w programie „Więc jak?” Borys Budka z PO. Polityk komentował m. in. sprawę przyjmowania uchodźców do Polski.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 maja 2017 schedule 08:46