24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Spór wokół propozycji Andrzeja Dudy

Kto pierwszy wpadł na pomysł referendum?

Prezydent wychodzi z inicjatywą referendum ws. konstytucji i pokazuje twarz samodzielnego polityka, ale z partii matki płynie sygnał, że pomysł nie należał do niego. Inicjatywa miała narodzić się na długo wcześniej w szeregach Prawa i Sprawiedliwości.

Wciąż nie wiadomo, czego dokładnie dotyczyłoby zapowiedziane przez głowę państwa referendum. Wiemy natomiast, że Andrzej Duda zaskoczył swoim wystąpieniem z 3 maja nawet członków Prawa i Sprawiedliwości.

– Pomysł zmiany konstytucji jest oczywisty, mówiliśmy o nim od lat – stwierdził Ryszard Czarnecki z PiS. Projekt partii (zakładający zwrot ku systemowi prezydenckiemu) zniknął jednak w kampanii wyborczej w 2015 roku.

Czytaj także: Prezydent Duda zapowiada REFERENDUM KONSTYTUCYJNE w 2018 roku

Ok. miesiąc temu CBOS zapytał Polaków czy należy zmienić konstytucję. Większość – bo blisko połowa – była przeciwna. Za zmianą opowiedziała się mniej niż jedna trzecia badanych.

Biorąc pod uwagę te wyniki i brak większości potrzebnej w parlamencie do zmiany konstytucji, opozycja widzi w prezydenckiej inicjatywie wyjście przed szereg.

Zdaniem ekspertów propozycja wizerunkowa może być zagraniem wizerunkowym.

(„24 godziny”)


 


 

konstytucja

pis

prawo i sprawiedliwość

Andrzej Duda

referendum

Redakcja 24 godziny
date_range 4 maja 2017 schedule 20:31
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53