24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Spór w Sejmie bez szans na rozwiązanie?

Walka o prawa dziennikarzy i kontrowersyjne nagrania

Sytuacja w polskim parlamencie wciąż jest patowa. Politycy opozycji niezmiennie okupują salę sejmową, a dziennikarze – mimo obietnic marszałka Senatu – nie pracują na starych zasadach. Wielu ma problemy z wejściem do Sejmu. Tymczasem Kancelaria Sejmu opublikowała nagrania z kontrowersyjnego głosowania nad budżetem.

Z publikacją nagrań od początku było zamieszanie. Wicemarszałek Senatu Adam Bielan stwierdził, że w środę zostanie pokazane nagranie z kamery Straży Marszałkowskiej. Jego słowa zdementowała jednak rzeczniczka PiS Beata Mazurek. Dodała, że obraz może być udostępniony tylko na potrzeby wymiaru sprawiedliwości i na jego wniosek.

Natomiast w środę późnym popołudniem Kancelaria Sejmuj opublikowała nagrania. Jak podano, zdecydowano się na ten ruch po uzyskaniu opinii odpowiednich organów wymiaru sprawiedliwości.

Publikacji nagrań z głosowania nad budżetem uparcie domagali się politycy opozycji. Z kolei dziennikarze chcą umożliwienia im normalnej pracy w budynku parlamentu. Do środka wpuszczani są tylko ci, którzy mają stałe i okresowe przepustki. Wstrzymano wydawanie jednorazowych, co dla wielu osób w praktyce oznacza brak możliwości wejścia do parlamentu i wykonywania swojej pracy.

(„24 godziny”)

dziennikarze

sala kolumnowa

sejm

opozycja

wolne media

budżet

Redakcja 24 godziny
date_range 4 stycznia 2017 schedule 21:49