24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej idą do sądu

Spór o ekshumacje

Rodziny ofiar katastrofy smoleńskiej są podzielone. Wiele z nich zapowiedziało, że zaskarży do sądu decyzję prokuratury w sprawie ekshumacji ciał.- Dbając o dobro naszych najbliższych mamy prawo przeciwko temu protestować. Tutaj są sprzeczne interesu różnych grup i powinniśmy mieć prawo do rozstrzygnięcia danej sprawy przez sąd - mówi Tomasz Chlebowski, siostrzeniec Katarzyny Piskorskiej, która zginęła w katastrofie smoleńskiej.

Marek Czyż prowadzący program „Tu i teraz” dopytywał Chlebowskiego czy wierzy w to, że sąd zabroni prokuraturze pozyskanie w ten sposób środka dowodowego. - Jakiego środka dowodowego? Na to, że był wybuch? Jestem przekonany, że wybuchu nie było i jeśli sędzia będzie o tym również przekonany to może podjąć decyzję o irracjonalności takiego działa prokuratury – precyzował Chlebowski.

Zastępca Prokuratora Generalnego Marek Pasionek, prowadzący śledztwo smoleńskie przyznał niedawno w mediach, że spodziewa się zażaleń ze strony rodzin. Jednak w jego ocenie „w sposób oczywisty zostaną one oddalone”.

Wśród rodzin opowiadających się za ekshumacją pojawia się argument, że przeprowadzone badania pozwolą upewnić się czy w grobie spoczywa odpowiednia osoba. - Na dziewięć dotychczasowych ekshumacji w sześciu przypadkach wykryto pomyłki co do ustalonej tożsamości. To pokazuje, że ekshumacje należy przeprowadzić. Mamy prawo wiedzieć kogo tak naprawdę pochowaliśmy – tłumaczy Magdalena Marta, żona Tomasza Merty.

Chlebowski przypomniał, że we wspomnianych przez Mertę przypadkach był przesłanki, że ciała zostały pomylone podczas identyfikacji. - Ja byłem w Moskwie i rozpoznałem moją ciotkę i mam pewność, że w grobie jest pochowana najbliższa mi osoba – powiedział Chlebowski.

Ponowne badania związane są ze śledztwem ws. katastrofy Tu-154M, które prowadzi Prokuratura Krajowa. Na ten rok zaplanowano w sumie 10 ekshumacji, pozostałe na przyszły rok. Wszystkie badania mają zakończyć się pod koniec przyszłego roku. Część rodzin smoleńskich popiera ekshumacje, jednak ponad 200 osób podpisało się pod listem, w którym proszą o uszanowanie spokoju swoich bliskich zmarłych.

(„Tu i teraz”)

katastrofa smoleńska

polityka

ekshumacje

Tu i teraz

Redakcja 24 godziny
date_range 15 listopada 2016 schedule 08:52
„Zgłaszają się do nas nauczyciele, którzy tracą pracę”
1 września nie wszyscy wrócą do szkoły

– Jeżeli nauczyciel będzie chciał dopełnić swój podstawowy etat, który ma w innej szkole, będzie potrzebna zgoda dyrektora. Obawiam się, że o tę zgodę nie będzie łatwo – ocenił w Nowa TV Artur Sierawski, nauczyciel historii, inicjatywa „Nie dla chaosu w szkole”. Chaos rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy minister Anna Zalewska ogłosiła plan swojej reformy z którego tak naprawdę nic nie wynikało – dodał nauczyciel.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 09:03