24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Smog spowił Polskie miasta. Są powody do paniki?

Jest bardziej szkodliwy niż możecie przypuszczać...

W ostatnich dniach w wielu miastach w Polsce wydano specjalne ostrzeżenia przed smogiem. Przyczyny jego powstawania są proste – okazuje się, że sami jesteśmy sobie winni. Czy smog rzeczywiście jest tak szkodliwy?

Na słowo smog składają się słowa smoke (dym) i fog (mgła). Jak powstaje? Winne są głównie zanieczyszczenia powstałe w wyniku palenia w domowych piecach.

Ogrzewając dom węglem, drewnem, biomasą lub ekogroszkiem do atmosfery przedostają się szkodliwe drobiny, które gromadzą się w powietrzu.

Podczas wyżowej pogody dymy i pyły zamiast unosić się do góry, rozprzestrzeniają się poziomo oraz w dół i zostają przy powierzchni ziemi. Tam gdzie kończy się warstwa zanieczyszczeń, zaczyna się warstwa inwersyjna, czyli termiczna warstwa hamująca.

Co nam grozi?

Wdychanie smogu może odbić się tragicznie na naszym zdrowiu. Ucierpieć może nie tylko nasz układ oddechowy, ale również układ krążenia. Rośnie także ryzyko zachorowania na nowotwory złośliwe. Smog obniża także naszą koncentrację. Na jego szkodliwe działanie najbardziej narażone są dzieci, kobiety w ciąży oraz starci ludzie.

Dzieci, których matki w czasie ciąży narażone były na działanie smogu, wypadają gorzej w testach na inteligencję, mogą zmagać się z problemami z pamięcią i koncentracją, częściej wykazują zachowania depresyjne.

Szkodliwe stężenie smogu ma się utrzymać jeszcze przez kilka dni. Najgorzej jest w Warszawie, gdzie w niedzielę zalecano pozostanie w domu, zaś w poniedziałek mieszkańcy skorzystają za darmo z komunikacji miejskiej.

(SE.pl)


 

alarm smogowy

smog

zanieczyszczenie

Redakcja 24 godziny
date_range 9 stycznia 2017 schedule 21:27