24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Smog nad Warszawą. Tak źle nie było od dawna

W innych miastach nie jest lepiej

Tak wysokiego stężenia pyłów w warszawskim powietrzu nie było od dawna. Nad miastem unosi się gęsty smog. W niektórych miejscach normy były przekroczone o blisko 1000 procent. Stołeczny ratusz zdecydował, że w poniedziałek komunikacja miejska będzie bezpłatna.

Władze miasta wydały specjalny komunikat, w którym ostrzegły mieszkańców. Smog było jednak nie tylko czuć, ale też widać.

„Warszawiacy! Dziś jakość powietrza nie jest dobra” – napisały władze miasta na Facebooku i przestrzegły: „jeśli możemy, zostańmy w domach i powstrzymajmy się przed aktywnością fizyczną na zewnątrz”.

Smog, zwłaszcza dla osób starszych dzieci, kobiet w ciąży, alergików oraz osób z chorobami krążenia i układu oddechowego może być śmiertelnym niebezpieczeństwem. – Jest 9 proc. więcej udarów mózgu, 6 proc. więcej osób umiera w takich dniach i to właśnie od razu w tym momencie, na skutek zanieczyszczonego powietrza – mówi „24 godzinom” Paweł Szypulski z Greenpeace Polska.

Znacznie przekroczone stężenia pyłów PM 10 i PM 2,5 były dziś nie tylko w Warszawie, ale też m.in. w Łodzi, Kielcach, Katowicach i Krakowie.

Smog nad polskimi miastami to efekt mrozów, braku wiatru i palenia w piecach.

Najwięcej zanieczyszczeń pochodzi z palenia w piecach. Dlatego wiele miast zachęca do wymiany na bardziej ekologiczne źródła ciepła. Do tego dochodzą spaliny samochodowe. Warszawa zapowiedziała 9 stycznia dniem bezpłatnej komunikacji, aby zminimalizować smog, ale czy to wystarczy? Raczej nie, bo nasz kraj ma najbardziej zanieczyszczone powietrze w Unii Europejskiej.

(„24 godziny”)

alarm smogowy

komunikacja

powietrze

zdrowie

Warszawa

smog

Redakcja 24 godziny
date_range 8 stycznia 2017 schedule 21:13