24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Skarb sprzed 2800 lat odzyskany przez policję

Najcenniejsze znalezisko w Polsce?

Ponad 200 unikatowych przedmiotów sprzed 2800 lat odzyskali policjanci z Miastka i Szczecina. Niezwykle cenne znalezisko jest częścią tzw. Skarbu Miastka.

Pierwsze sygnały o odnalezieniu i przywłaszczeniu wyjątkowych przedmiotów policja otrzymała w maju od Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Skarby pochodziły z wczesnej epoki żelaza, czyli miał ok. 2800 lat.

Natychmiastowe działania śledczych poskutkowały „wizytą” w domu mieszkańca Miastka. Tam zabezpieczono 11 przedmiotów m.in. naszyjnik, bransolety i zawieszki.

Kolejne eksponaty anonimowe osoby przyniosły do muzeum w Koszalinie. Przypuszcza się, że przetrzymywały je wcześniej u siebie. Za przywłaszczenie dobra o szczególnym znaczeniu dla kultury grozi jednak kara do 10 lat więzienia.

Czytaj także: Poszukiwacze skarbów chcą zmiany prawa

Odnalezione zabytki są częścią „Skarbu Miastka”. Są charakterystyczne dla kultury łużyckiej z ok. 800 r. p.n.e. To jedyne w swoim rodzaju odkrycie na Pomorzu, co więcej może być największym skarbem archeologicznym w Polsce.

Policja prowadząca śledztwo pod nadzorem Prokuratury Rejonowej w Miastku wyjaśnia, że sprawa jest rozwojowa i nie wyklucza zatrzymań.

(szczecin.eska.pl)

policja

archeologia

znalezisko

skarb

szczecin

Redakcja 24 godziny
date_range 20 lipca 2017 schedule 20:34