24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Sąd Najwyższy potępił reformę sądownictwa i wezwał do debaty

Uchwałę przyjęło Zgromadzenie Ogólne

Zdecydowany sprzeciw wobec projektów ustaw dotyczących wymiaru sprawiedliwości wyraziło Zgromadzenie Ogólne SN. Zdaniem sędziów proponowane zmiany prowadzą do naruszenia niezawisłości sędziów. Sędziowie zaapelowali o debatę na temat reformy.

Uchwałę przyjęło we wtorek nadzwyczajne posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Sędziów Sądu Najwyższego. Sędziowie zajmowali się sytuacją wymiaru sprawiedliwości w kraju. Uchwał została przyjęta niemal jednomyślnie (70 głosów „za”), tylko jeden sędzia wstrzymał się od głosu. Nikt nie zagłosował przeciwko jej przyjęciu.

Czytaj także: Protest sędziów. Mówią „nie” planowanej reformie

„Działania władz prowadzą do destrukcji systemu sądownictwa, a przez to osłabiają Państwo Polskie. Zamiast podjęcia dyskusji o potrzebie i kierunku reformy sądownictwa, przedstawione propozycje ograniczają się niemal wyłącznie do umożliwienia zmian kadrowych, służących podporządkowaniu sądów politykom. Sąd Najwyższy nie może w tej sytuacji stać obojętnie wobec oczywistego łamania zasad i norm konstytucji” – głosi uchwała umieszczona na stronach SN.

Sąd Najwyższy zadeklarował też solidarność z uchwałami m.in. Krajowej Rady Sądownictwa, zgromadzeń ogólnych sędziów czy stowarzyszeń sędziowskich podejmowanych w tych kwestiach.

Czytaj także: Naukowcy z UJ krytycznie o rządowej reformie sądownictwa

Na koniec sędziowie zaapelowali do prezydenta, premier i ministra sprawiedliwości oraz posłów i senatorów do „zainicjowania dyskusji w sprawie rzeczywistej i potrzebnej reformy wymiaru sprawiedliwości, pamiętając o spoczywającej na nas wszystkich odpowiedzialności za Państwo i jego wizerunek na świecie”.

(PAP.pl)

sędziowie

reforma sądownistwa

debata

sąd najwyższy

Redakcja 24 godziny
date_range 16 maja 2017 schedule 21:32
Jest decyzja Sądu Najwyższego ws. Kamińskiego
Sprawa zostaje w Trybunale

Mariusz Kamiński może być na razie spokojny. Sąd Najwyższy zawiesił postępowanie kasacyjne byłego szefostwa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Sędziowie podjęli taką decyzję, ponieważ w sprawie Kamińskiego toczy się już postępowanie w Trybunale Konstytucyjnym i chcą poczekać na jego rozstrzygnięcie.

Redakcja 24 godziny
date_range 1 sierpnia 2017 schedule 15:11