24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rząd przyjął projekt noweli o KRS

Odpowiedź na „patologie w sądownictwie”

Rząd przyjął projekt zmian w ustawie o Krajowej Rady Sądownictwa – poinformował minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Zmiany przewidują min. powstanie w KRS dwóch izb oraz wygaszenie kadencji jej członków-sędziów. Następców wybrałby Sejm.

Projekt zakłada reformę tego organu oraz przede wszystkim zmianę sposobu wyboru sędziów do KRS. Sędziowie wybierani będą przez Sejm, a zgłaszani zostaną przez kluby poselskie i marszałka Sejmu. Wygaszenie kadencji obecnych członków KRS ma nastąpić po 30 dniach od wejścia w życie ustawy.

Nowela Ministerstwa Sprawiedliwości, ma być – według Zbigniewa Ziobry – odpowiedzią na „patologie, które mają miejsce w sądownictwie”. – Trzeba wprowadzić mechanizmy, które spowodują, że takie zachowania będą w sposób należyty potępiane i będą też wyciągane konsekwencje wobec sędziów, którzy uchybiają godności sędziowskiej, łamią zasady etyki zawodowej, łamią często zasady prawa. Czasami dopuszczają się nawet ciężkich przestępstw kryminalnych – uzasadniał szef MS.

Oglądaj także: „TU I TERAZ”. RZECZNIK KRS: SĘDZIOWIE SĄ W POLSCE PRZEPRACOWANI

Krajowa Rada Sądownictwa wysłała pismo, w którym podtrzymała swe krytyczne uwagi do rządowego projektu nowelizacji ustawy. Jak podkreśla KRS, projekt zawiera niekonstytucyjne zmiany i doprowadzi do zmiany ustroju państwa.

(„24 godziny”)

nowelizacja

ministerstwo sprawiedliwości

ustawa

zbigniew ziobro

Krajowa Rada Sądownictwa

KRS

Redakcja 24 godziny
date_range 8 marca 2017 schedule 21:44
Arłukowicz: Ziobro z takimi narzędziami jest po prostu niebezpieczny
Reforma sądów w „Tu i teraz”

– Ziobro przejmuje kontrolę nad sądami (...), a chyba nie muszę nikomu przypominać, że minister Ziobro z takimi narzędziami w ręku jest po prostu niebezpieczny – mówił w Nowa TV były minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. We wtorek Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Andrzej Duda podpisał ustawę o sądach powszechnych.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 lipca 2017 schedule 10:24