24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rybnik zamyka szkoły. Powodem trujący smog

Miasto walczy o zdrowie mieszkańców

Uczniowie i przedszkolaki z Rybnika przez dwa najbliższe dni zostaną w domach. Pozostali mieszkańcy mogą jeździć darmową komunikacją. Powód? Normy pyłu PM10 – najbardziej niebezpiecznego dla płuc – zostały tu przekroczone ponadtysiąkrotnie.

Rybnik jest jednym z najbardziej zanieczyszczonych polskich miast, ale takie sytuacje jak w poniedziałek, nawet tu są rzadkością.

– Zapadła decyzja prezydenta o ty, żeby wprowadzić bezpłatna komunikację miejską dziś i jutro i zawiesić zajęcia w szkołach i przedszkolach we wtorek i środę – mówiła w rozmowie z „24 godzinami” Agnieszka Skupień, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Rybniku.

Szkoły nie zostaną jednak zamknięte. Ci rodzice, którzy nie mogą się zająć pociechami w ciągu najbliższych dwóch dni, mogą je zaprowadzić do placówki, gdzie znajda one odpowiednia opiekę.

Władze miasta informują, że decyzję odnośnie ewentualnego przedłużenia zamknięcia placówek oświatowych prezydent będzie podejmował na bieżąco. Będzie ona uzależniona od stanu powietrza.

Od kilku dni polskie miasta zmagają się ze znacznie pogorszonym stanem powietrza. Nad wieloma miejscowościami zawisł gęsty smog. Powodem jest... zima, czyli zalegające powietrze arktyczne i brak wiatru. Dlatego wszystkie toksyny wiszą w powietrzu.

(„24 godziny”)

alarm smogowy

Śląsk

powietrze

pogoda

zdrowie

smog

rybnik

Redakcja 24 godziny
date_range 9 stycznia 2017 schedule 21:31