24h online
Ruszyła świąteczna loteria. W puli 2 mln euro źródło: Reuters

Ruszyła świąteczna loteria. W puli 2 mln euro

Hiszpanie liczą na wielką wygraną

Kilkadziesiąt milionów uczestników, ponad dwa wieki tradycji i ponad 2 mld euro w puli nagród. Tak wygląda najsłynniejsza, odbywająca się co roku w Hiszpanii loteria El Gordo de Navidad. Według statystyk udział w zabawie bierze nawet 90 proc. obywateli.

Hiszpanie dla wygranej są w stanie zrobić wiele. Nierzadko, by pomóc szczęściu, przywdziewają fantazyjne stroje. – Jak widać, jestem ubrany jak papież. Mam nadzieję, że ten kostium pomoże i wybiorę właściwe numery. Może to wpłynie jakoś na bęben maszyny losującej – śmieje się jeden z uczestników El Gordo de Navidad.

Wyśpiewać wygraną

Każdy z uczestników loterii wybiera jeden składający się z pięciu cyfr numer, określa wartość losu i zatwierdza zakład. Numery losowane są przez dzieci, które następnie śpiewają wyniki oraz wartość odpowiadających im nagród. Oznacza to, że nigdy nie wiadomo, kiedy wylosowana zostanie główna nagroda czyli El Gordo.

Ceremonia trwa nawet trzy godziny i jest już nieodłącznym elementem świąt Bożego Narodzenia. Początki loterii datuje się na pierwsze lata XIX wieku, nie przerwano je nawet podczas hiszpańskiej wojny domowej.

​(„24 godziny”)

boże narodzenie

wygrana

święta

hiszpania

loteria

Redakcja 24 godziny
date_range 22 grudnia 2016 schedule 14:11