24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ruszył szczyt G20. Wśród tematów terroryzm, klimat i uchodźcy

Z protestami w tle

W Niemczech rozpoczął się w piątek szczyt G20. Walka z terroryzmem będzie tematem pierwszej sesji dyskusji pomiędzy przywódcami 19 najbardziej wpływowych państw oraz Unii Europejskiej. Obrady odbywają się w cieniu zamieszek podsycanych przez skrajną lewicę.

W czasie drugiej sesji, która odbędzie się po południu, tematami rozmów będą wzrost gospodarczy i wolny handel, a także ochrona klimatu i kryzys uchodźczy.

W tym roku przewodnictwo w G20 mają Niemcy, które prowadzą je pod hasłem „kształtowanie zglobalizowanego świata”.

Oprócz ustaleń przywódców, najbardziej wyczekiwane jest pierwsze spotkanie prezydentów USA i Rosji Donalda Trumpa i Władimira Putina.

Czytaj także: Donald Trump w Warszawie: nigdy chyba bliżej z Polską nie byliśmy związani

Tymczasem cieniem na obrady szczytu G20 kładą się zamieszki i incydenty wywoływane przez antyglobalistów, które trwają od czwartku. W zamieszkach z czwartku na piątek obrażenia odniosło 111 policjantów, zatrzymano także 28 osób.

G20 jest grupą nieformalną, która działa od 2008 r. Przywódcy spotykają się raz w roku i dyskutują nad najpilniejszymi światowymi problemami. W skład grupy wchodzą m.in. Chiny, Brazylia, Francja, Indie, Japonia, Kanada, Niemcy, Rosja, Wielka Brytania, Włochy i Stany Zjednoczone. UE reprezentują przewodniczący RE Donald Tusk i szef KE Jean-Claude Juncker.

(pap.pl)

szczyt

niemcy

hamburg

G20

Redakcja 24 godziny
date_range 7 lipca 2017 schedule 20:18