24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ogólnopolski strajk nauczycieli. ZNP mówi STOP reformie edukacji

Brak lekcji w niemal połowie szkół

W całej Polsce od godziny ósmej rano trwał w piątek strajk nauczycieli. W wielu szkołach tego dnia nie odbywały się lekcje. Uczniowie nie zostali jednak pozostawieni sami sobie.

Związek Nauczycielstwa Polskiego zaapelował do rodziców, aby 31 marca nie wysyłali swoich dzieci do szkół. Nie oznacza to jednak, że w placówkach, które biorą udział w strajku, uczniowie zostali pozostawieni bez opieki. Odpowiednie zajęcia zorganizowano w świetlicach. Ppoprowadzili je pedagodzy niebiorący udziału w strajku.

Dlaczego nauczyciele i rodzice mówią „dość”?

„Reforma powszechnie kojarzy się przede wszystkim z likwidacją gimnazjów. Ta kwestia pojawiła się dopiero w czerwcu ubiegłego roku. Tyle, że wtedy poparcie dla zmian proponowanych w oświacie przez PiS wynosiło 72 procent, a teraz według sondażu jest to 51 procent. Dużo rodziców chce zmian, w tym zlikwidowania gimnazjów, ale nie w takim tempie, nie w takim chaosie, nie z takimi zmianami programowymi” – wyjaśnił powody strajku nauczycieli prezes ZNP Sławomir Broniarz, w rozmowie z „Super Expressem”.

Czytaj także: Sławomir Broniarz o planowanym strajku

Zorganizowana przez ZNP akcja strajkowa polega na tym, że w piątek 31 marca w wielu szkołach nauczyciele nie prowadzili lekcji, dla uczniów zaś zostały przygotowane zajęcia w świetlicach. Według danych ZNP, w strajku wzięło udział ok. 40 procent szkół.

Zgodnie z założeniami reformy przygotowanej przez rząd w miejsce obecnie istniejących szkół mają zostać wprowadzone 8-letnia szkoła podstawowa, 4-letnie liceum i 5-letnie technikum oraz dwustopniowe szkoły branżowe. Tym samym gimnazja mają zostać zlikwidowane. Zmiany mają rozpocząć się od roku szkolnego 2017/2018.

(SE.pl, „24 godziny”)

szkoła

strajk

sławomir broniarz

ZNP

Anna Zalewska

strajk nauczycieli

Redakcja 24 godziny
date_range 31 marca 2017 schedule 21:25