24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rosyjski samolot spadł do Morza Czarnego

Na pokładzie 92 osoby, w tym Chór Aleksandrowa

Rosyjski Tu-154, należący do tamtejszego ministerstwa obrony spadł w niedzielę nad ranem do Morza Czarnego. Na pokładzie były 92 osoby, w tym Chór Aleksandrowa. Resort obrony podał, że „nic nie wskazuje”, by ktoś przeżył.

Fragmenty samolotu znaleziono w odległości ok. 1,5 km od wybrzeża wybrzeża w Soczi na głębokości 50-70 metrów – podała agencja TASS, która z kolei powołuje się na regionalne służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Ratownikom udało się wydobyć na razie kilka ciał ofiar. Wcześniej pojawiły się informacje, że Tu-154 niespodziewanie zniknął z radarów około 20 minut od startu z portu lotniczego w Soczi ok. godz. 3.20 czasu polskiego (5.20 lokalnego). Samolot leciał z Moskwy.

Na pokładzie były 92 osoby, w tym 84 pasażerów i ośmiu członków załogi. Większość podróżnych stanowili muzycy Chóru Aleksandrowa – słynnego chóru męskiego Armii Rosyjskiej. Muzycy mieli wylądować w bazie lotniczej Hmejmim – wojskowej części lotniska w Latakii w Syrii, gdzie miał się odbyć specjalny koncert noworoczny dla żołnierzy rosyjskiego lotnictwa, które od września 2015 r. wspiera w Syrii siły reżimu Baszara el-Asada.

Akademicki Zespół Pieśni i Tańca Armii Rosyjskiej im. Aleksandra Aleksandrowa (fot. PIOTR GRZYBOWSKI/SUPER EXPRESS)

Agencja Interfax, powołując się na animowane źródło, podała, że samolot nie wysłał sygnału SOS.

Według agencji RIA-Nowosti przyczyną katastrofy była awaria techniczna lub błąd pilota.

Rosyjski Komitet Śledczy wszczął już śledztwo, które ma ustalić, czy doszło do naruszeń zasad bezpieczeństwa. Szef rosyjskiej komisji obrony oświadczył, że nie bierze pod uwage terroryzmu jako przyczyny wypadku.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził jednak, że jeszcze za wcześnie, by mówić o przyczynach katastrofy. Dodał, że o sytuacji cały czas informowany jest Władimir Putin. Rosyjski prezydent wyraził „najgłębsze wyraz współczucia rodzinom i bliskim ofiar katastrofy”.

(pap.pl, Reuters)

 

Rosja

katastrofa

samolot

morze czarne

soczi

chór aleksandrowa

radar

tu-154

spadł

Redakcja 24 godziny
date_range 25 grudnia 2016 schedule 19:50