24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rosyjscy kontrolerzy umyślnie spowodowali katastrofę smoleńską?

Polscy prokuratorzy nie mają wątpliwości...

Prokuratura Krajowa podsumowuje rok pracy nad smoleńskim śledztwem. Rosyjscy kontrolerzy mieli umyślnie spowodować katastrofę prezydenckiego samolotu – to jeden z wniosków. Prokuratorzy mają nową opinię fonoskopijną i na jej podstawie stawiają kontrolerom z Rosji nowe zarzuty. Dwie osoby miały umyślnie spowodować katastrofę w ruchu powietrznym, trzeciej prokuratura zarzuca pomocnictwo. Nadeszła już odpowiedź z Moskwy. Z takimi wnioskami nie sposób się zgodzić – oznajmił dziennikarzom rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Dodał, że Rosja prowadzi własne śledztwo w sprawie katastrofy. Jan Piotrowski.

Prokuratorzy ze specjalnego zespołu badającego katastrofę smoleńską nie mają wątpliwości: rosyjscy kontrolerzy celowo mieli doprowadzić do katastrofy – postawiono im za to zarzuty.

Na ten krok śledczy zdecydowali się po otrzymaniu nowej ekspertyzy z nagrań w budynku kontroli lotów.

Czytaj także: Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

Na tym nie koniec. Prokuratorzy dowody z miejsca katastrofy wyślą do czterech zagranicznych instytutów, które mają szukać śladów materiałów wybuchowych. Jak przyznają śledczy, zarzuty dla kontrolerów wcale nie oznaczają, że nie było zamachu.

Ci, którzy wcześniej zajmowali się badaniem katastrofy, są przekonani, że ekspertyzy nie wniosą nic nowego.

Czytaj także: W Niemczech pokazano „Smoleńsk”

– Koncentrowanie się na powtórzeniu tylko badań chemicznych wskazuje, że prokuratura chciałaby mieć jeszcze mocniejszy dowód, że w Smoleńsku nie doszło do wybuchu – przyznaje dr Maciej Lasek, były szef Państwowej Komisji Badania Wypadków Lotniczych.

Kontynuowane będą też ekshumacje. Po tym, jak na jaw wyszły nieprawidłowości przy pochówku niektórych ofiar katastrofy. Prokuratorzy milczeli jednak na temat ewentualnych głosów sprzeciwu ze strony rodzin ofiar.

Oprócz głównego śledztwa, trwa też siedem dochodzeń pośrednio związanych z katastrofą.

(„24 godziny”)

antoni macierewicz

10 kwietnia

smoleńsk

Rosja

katastrofa smoleńska

Redakcja 24 godziny
date_range 3 kwietnia 2017 schedule 21:19