24h online
Rośnie liczba ofiar pożaru Grenfell Tower źródło: „24 godziny”

Rośnie liczba ofiar pożaru Grenfell Tower

W spalonym budynku może być jeszcze wiele ciał

Brytyjskie służby potwierdziły śmierć 17 osób, które zginęły w pożarze apartamentowca Grenfell Tower w zachodnim Londynie. Kilkanaście osób walczy o życie w szpitalach – ich stan jest krytyczny. Służby ratunkowe zaznaczają, że bilans najprawdopodobniej ulegnie zmianie.

Priorytetem służb ratunkowych na ten moment jest identyfikacja i zlokalizowanie ofiar, które mogą znajdować się w środku spalonego budynku – poinformował Stuart Cundy z londyńskiej policji metropolitalnej. Do szpitali trafiło 37 osób, stan 17 jest krytyczny.

Liczba zaginionych po pożarze osób jest trudna do ustalenia. Cundy podkreślił, że informacje publikowane przez media, w jego ocenie mogą nie być precyzyjne (wg wielu mediów ich liczba przekracza setkę).

Oficjalnie wykluczono, że przyczyną pożaru był zamach terrorystyczny. Dokładnym ustaleniem przebiegu wydarzeń zajmie się specjalny zespół śledczy.

Remont, który budził strach

W latach 2015-2016 Grenfell Tower przeszedł remont, wymieniono wtedy okna i wzmocniono elewację. Część mieszkańców oskarżała jednak operatora budynku o szereg nieprawidłowości m. in. stworzenie „niebezpiecznych warunków do życia’ oraz nieodpowiednie stosowanie przepisów dotyczących bezpieczeństwa. Na blogu Grenfell Action Group ostrzegano np. że błędne zarządzanie nieruchomością może doprowadzić w przyszłości do katastrofy.

Czytaj także: Ogromny pożar w Londynie. Są ofiary

Brytyjska premier Theresa May pojawiła się w czwartek na miejscu katastrofy, rozmawiała m. in. ze strażakami oraz policjantami zapewniając, że mogą liczyć na pełne wsparcie. Pałac Buckingham opublikował oświadczenie królowej Elżbiety II, której myśli i modlitwy są z poszkodowanymi oraz ich rodzinami.

Apartamentowiec Grenfell Tower został zbudowany w 1974 roku. Jego pożar wybuchł ok. godz. 1.00 czasu lokalnego (2.00 czasu polskiego) w nocy z wtorku na środę.

(pap.pl)

ogień

pożar

Grenfell Tower

londyn

katastrofa

Redakcja 24 godziny
date_range 15 czerwca 2017 schedule 14:38