24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rosjanie tęsknią za ZSRR

Sondaż w rocznice upadku związku

Ponad połowa Rosjan tęskni za Związkiem Radzieckim - wynika z badań przeprowadzonych w 25. rocznicę upadku związku.

Sondaż przeprowadziło Centrum Analityczne Jurija Lewady. Wynika z niego, że 51 procent Rosjan tęskni, a 28 procent nie tęskni za Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich. 16 procent badanych nie było w stanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi.

Rosjanie żałują upadku związku z trzech powodów: rozpad wspólnego systemu gospodarczego (53 procent), utrata przynależności do wielkiego państwa (43 procent) oraz wzrost wzajemnej nieufności (31 procent). Ponadto według mieszkańców Rosji, ZSRR upadł z powodów: zmowy prezydentów sygnatariuszy (29 procent), zmowy wrogich sił międzynarodowych (23 procent) oraz na skutek polityki Gorbaczowa (12 procent).

Z badań wynika też, że 12 procent Rosjan chciałoby odtworzenia ZSRR w poprzednim kształcie.

(„24 godziny”)

Rosja

zsrr

sondaż

Redakcja 24 godziny
date_range 9 grudnia 2016 schedule 08:25
PO i PiS idą niemal łeb w łeb [SONDAŻ]
Badania przeprowadzono po wyborze szefa RE

Opozycja rośnie w siłę – wynika z sondażu, który został przeprowadzony przez IBRiS dla „Rzeczpospolitej”. Badanie wykonano w dniach 16-17 marca na próbie 1100 osób. W tym przypadku data jest jednak szczególnie ważna. Ankietowani wyrazili bowiem swoje preferencje polityczne na tydzień po wyborze Donalda Tuska na szefa RE. Polaka poparły wszystkie unijne kraje poza jednym – Polską.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 marca 2017 schedule 13:49