24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rewolucja w szpitalach. Ogromne cięcia w wycenach świadczeń

Placówki patrzą ze strachem w przyszłość

Lekarze drżą o losy najmłodszych pacjentów. Agencja wyceniająca szpitalne zabiegi proponuje, aby część operacji kosztowała połowę dotychczasowej ceny, zaś opieka nad wcześniakami – 30 proc. mniej.

Jak donosi „Dziennik Gazeta Prawna”, szpitale leczące najmłodszych pacjentów mogą stracić miliony złotych przychodu. Placówki przygotowały wstępne szacunki, które są reakcją na zaproponowane cięcia w świadczeniach neonantologicznych i pediatrycznych. Ich władze nie godzą się na scenariusz proponowany przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji.

Jako przykład „DGP” przytacza leczenie dziecka posiadającego wrodzoną wadę serca. Do tej pory było ono wyceniane na ok. 11 tys. zł. Proponowane zmiany zredukowałyby tę kwotę do niespełna 6 tys. zł.

Czytaj także: Szpitale toną w długach na Lubelszczyźnie

Intensywna terapia noworodka miałaby z kolei kosztować ok. 9,5 tys. zł – wcześniej była to kwota rzędu 23,5 tys. zł. Szefowie placówek i lekarze alarmują – proponowane cięcia są zbyt duże i doprowadzą do spadku poziomu leczenia. Co więcej – szpitale zostałyby skazane na problemy finansowe.

(„Dziennik Gazeta Prawna”)

zabieg

operacja

szpitale

noworodki

pacjenci

wcześniaki

lekarze

noworodek

Redakcja 24 godziny
date_range 28 lutego 2017 schedule 21:23
Udało się zebrać 3 mln zł na operację Julki!
Dziewczynka dochodzi do zdrowia w USA

To była dramatyczna walka o życie. Ponad 100 tys. osób włączyło się tę walkę i wsparło akcję „Serce dla Julii”. Możemy się przekonać, że ten ogrom wsparcia ma sens, bo Julia wzięła pierwszy samodzielny oddech. 13-latkę odłączono od respiratora, jest po operacji w Stanach Zjednoczonych, operacji, która kosztowała ponad trzy miliony złotych i była możliwa dzięki temu, że tak wielu z państwa ma dobre serce. Serce Julii wymagało bardzo poważnego zabiegu. Jej życie wisiało na włosku.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 lipca 2017 schedule 15:59