24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rewolucja w Świnoujściu. Pod Świną powstanie tunel

Większość pieniędzy przekaże Unia Europejska

Ponad 70 lat – tyle czasu czekało Świnoujście na podpisanie umowy przewidującej budowę tunelu pod Świną, który połączy wyspy Uznam i Wolin.

Miasto nie ma drogowego połączenia z siecią dróg krajowych. Aby dostać się z jednego brzegu na drugi, mieszkańcy muszą korzystać z przeprawy promowej. 

W sezonie letnim codziennie przeprawia się ponad 10 tysięcy samochodów, a każdy z nich musi odstać w korku kilkadziesiąt minut. Budowa tunelu dla mieszkańców Świnoujścia oznacza duże ułatwienie.

Czytaj także: Kruszą i łamią. Lodołamacze walczą na Odrze

Aby trwale rozwiązać problem kolejek, w piątek na promie Karsibór, doszło do podpisania umowy na dofinansowanie budowy tunelu ze środków unijnych.

Koszt budowy tunelu ma wynieść 950 milionów złotych, z czego 85 % – czyli ponad 775 milionów – dofinansuje Unia Europejska. Pozostałą kwotę dołoży miasto. Szacuje się, że pierwsze samochody przejadą tunelem na przełomie 2021 i 2022 roku.

(„24 godziny”)

unia europejska

świnoujście

tunel

inwestycje

Redakcja 24 godziny
date_range 28 kwietnia 2017 schedule 20:52
Kwaśniewski: nie konstytucja jest problemem, a to że rządzący ją łamią
Były prezydent w Nowa TV

– Moim zdaniem dzisiaj klucz do przyszłości Polski jest po stronie opozycji – mówił w Nowa TV Aleksander Kwaśniewski. – Czy zobaczymy twarze, którym będzie można zaufać i które będą „osobami nadziei” na to, że można odsunąć PiS od władzy i rządzić lepiej oraz przywrócić te wartości, które są w tej chwili gwałcone – dodał były prezydent.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 czerwca 2017 schedule 10:06