24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rewolucja w finansowaniu szpitali. Czy te najmniejsze upadną?

Szczegóły najnowszego pomysłu urzędników

Nowy plan Ministerstwa Zdrowia przewiduje gruntowną modyfikację finansowania szpitali w całym kraju. Powstanie sieć placówek. Do tego grona wejdą tylko duże lecznice mające obecnie kontrakty na Izbę Przyjęć lub Szpitalny Oddział Ratunkowy. Poza siecią znajdą się małe szpitale, w szczególności te specjalistyczne. Czy to oznacza ich upadek?

Pieniądze publiczne dostaną szpitale powiatowe i gminne, wojewódzkie, wielospecjalistyczne, onkologiczne, pulmonologiczne, pediatryczne oraz instytuty. Dla pozostałych placówek pozostanie zaledwie 15 procent pozostałego budżetu. Pieniądze będą rozdzielane w ramach budżetowania a nie kontraktowania, bo od 2018 roku ma zniknąć Narodowy Fundusz Zdrowia.

- Powrót do systemu budżetowania sprawi, że szpitale będą chciały mieć mało chorych, bo chory to są koszta, to są wydatki, to jest oś działalności szpitala. Jeśli nic nas nie będzie motywowało do tego, żeby chorych leczyć więcej to nawet świetni, etyczni lekarze będą wydłużać pobyt w szpitalu. W efekcie kolejka pacjentów na zewnątrz będzie po prostu rosła – ocenia Tomasz Grodzki, chirurg i senator PO.

(„24 godziny”)

zdrowie

polska

polityka

szpitale

Redakcja 24 godziny
date_range 22 listopada 2016 schedule 19:20