24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rewolucja w Biurze Ochrony Rządu

Zmiana nazwy to dopiero początek?

Pogłoski o zmianie nazwy Biura Ochrony Rządu krążą już od kilku tygodni. Szef MSWiA Mariusz Błaszczak potwierdził w czwartek w radiowej Trójce, że już wkrótce BOR przekształci się w PSO.

Kilkanaście dni temu wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński przyznał, że projekt zmiany nazwy BOR-u będzie uzgadniany w ministerstwie. Polityk wspominał, że nazwą braną pod uwagę jest Narodowa Służba Ochrony.

Minister Mariusz Błaszczak oznajmił jednak w "Salonie politycznym Trójki", że ostateczna nazwa to Państwowa Służba Ochrony.

„Nie znamy założeń ustawy o tej formacji ale nazwa jest niemal dokładnym skopiowaniem nazwy rosyjskiej Federalnej Służby Ochrony” – mówi b. szef BOR, gen. Marian Janicki.

Czytaj także: Co dalej z BOR? „Jesteśmy przemęczeni, zastraszani, zasypiamy na służbie”

„W Państwowej Służbie Ochrony wprowadzone zostaną przepisy usprawniające procedury oraz czynności ochronne. Służbę w niej pełnić będzie więcej funkcjonariuszy. Opracowane zostaną nowe zasady naboru. Kandydaci poddawani będą badaniu na wariografie” – czytamy w komunikacie MSWiA.

Projekt ustawy o Państwowej Służbie Ochrony trafi w czwartek do konsultacji wewnątrzresortowych

(onet.pl, polskieradio.pl)

Mariusz Błaszczak

PSO

BOR

Redakcja 24 godziny
date_range 30 marca 2017 schedule 21:12
„Nikt nie narzuci nam osób, które mamy przyjąć”
Borys Budka o sporze wokół przyjmowania uchodźców

– Jeżeli mielibyśmy przyjmować w sposób niekontrolowany imigrantów czy imigrantów zarobkowych, to oczywiście obawy są słuszne. Jeśli natomiast mówimy o uchodźcach przed wojną, którzy są zweryfikowani przez nasze służby, to w tym momencie takich obaw nie będzie – powiedział w programie „Więc jak?” Borys Budka z PO. Polityk komentował m. in. sprawę przyjmowania uchodźców do Polski.

Redakcja 24 godziny
date_range 24 maja 2017 schedule 08:46