24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Resort zdrowia zamknie sieci aptek?

Pacjenci zaniepokojeni

Statystyczny Polak odwiedza aptekę średnio częściej niż raz w miesiącu. Większość klientów stanowią seniorzy, którzy na zakup leków przeznaczają znaczą część swoich rent i emerytur.

– Nawet 100 zł dla mnie, jako emeryta, to duże obciążenie – przyznaje rozmówczyni „24 godzin”. Bez leków choroba postępuje, dlatego chorzy szukają placówek z przystępnymi cenami.

Na przeciw oczekiwaniom pacjentów wychodzą apteki zrzeszone w sieci. Sieciówki to w 90 proc. rodzinne firmy z polskim kapitełem, które mają możliwość negocjowania cen. Dzięki temu dostają od dostawców upusty.

Ministerstwo zdrowia chce to zmienić – zgodnie z założeniami projektu ustawy o rynku farmaceutycznym właściciel będzie mógł mieć ograniczoną liczbę aptek. A to oznacza, że ceny medykamentów pójdą w górę.

Dla polskiego pacjenta to zła wiadomość, tym bardziej, że już teraz, podczas wizyty w aptece, liczy każdą złotówkę.

Ministerstwo zdrowia sprawy nie komentuje.

Więcej w materiale „24 godzin” o godz. 18.30.

(„24 godziny”)

ceny

apteka

sieć

mz

leki

resort zdrowia

ministerstwo zdrowia

Redakcja 24 godziny
date_range 16 grudnia 2016 schedule 20:42
W Polsce zabraknie pielęgniarek
Nawet 80 tysięcy

Z danych Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że za niecałe pięć lat, aż 80 tysięcy pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Niestety obecnie są marne szanse, żeby te braki uzupełnić. Do pracy zniechęcają przede wszystkim niskie zarobki.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 maja 2017 schedule 20:19