24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Rekordowe ceny masła, a kostki coraz mniejsze

Co robić, by nie przepłacać?

Za kostkę masła trzeba zapłacić od 5 do nawet 8 złotych, a to o ponad połowę więcej niż jeszcze rok temu. Za wzrost cen odpowiada wyjątkowo dobra koniunktura na rynkach zagranicznych. Sprzedajemy nasze masło i śmietanę za granicę, u nas podaż spada, a cena rośnie.

Rosnąca od roku na całym świecie cena masła dotyka każdego. W Polsce za jego kilogram trzeba zapłacić już ponad 21 zł. To o 66 proc. więcej niż 12 miesięcy temu.

W 2015 r. w Unii Europejskiej zniesiono kwoty mleczne. Rynek został zalany przez duże ilości taniego mleka. Niskie ceny sprawiły, że z czasem produkcja mleka znacznie spadła, bo przestało się to opłacać. Teraz, gdy rośnie konsumpcja masła, mleka brakuje.

Czytaj także: Ceny prądu w górę. Czego jeszcze?

Popyt na masło rośnie wraz z modą na „naturalne” produkty. Po przetwory mleczne coraz chętniej sięgają także Chińczycy, a to ma ogromny wpływ na wzrost światowego zapotrzebowania. To z kolei chętnie wykorzystują producenci. Ci, którzy dysponowali odpowiednią technologią, mają zapasy taniego mleka, z którego produkują drogie masło. W ten sposób mogą regulować ceny.

Nie tylko masło...

To jednak nie jedyny sposób na dobranie się do portfeli klientów. Jeszcze rok temu kostka masła, którą kupowaliśmy w sklepie, ważyła 250 gramów. Dziś w tej samej cenie dostaniemy 200, a czasem nawet 170 gramów. Podobnie jest z jogurtami – 330 gramów zamiast 500, czy makaronem – 400 gramów zamiast 500. Producenci twierdzą, że zmniejszają produkty, aby nie podnosić cen.

Czytaj także: Stała cena książki na wszystkich półkach?

Co zatem zrobić, żeby nie przepłacać? Przy zakupach trzeba zwracać uwagę na cenę produktu za kilogram, a nie za sztukę – ta dopisywana jest na tabliczkach cenowych. Warto też kupować od małych lokalnych producentów. W dłuższej perspektywie zmusi to dużych rynkowych graczy do obniżki cen.

Cena masła powinna zacząć spadać już za kilka tygodni, ale do poziomu z ubiegłego roku raczej nie wróci.

(„24 godziny”)

masło

rynek

mleko

cena

biznes

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lipca 2017 schedule 20:50